PKP SA ogłosiły przetarg na ochronę dworców kolejowych. Chodzi o obiekty wchodzące w skład wszystkich sześciu Oddziałów Gospodarowania Nieruchomościami, które są zlokalizowane w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.
Spółka poinformowała, że zamówienie jest podzielone na części i dla każdego oddziału można składać oddzielną ofertę.
Oferty należy składać do 20 czerwca tego roku. Ochrona dworców ma się rozpocząć ostatniego dnia września tego roku i zakończyć 31 marca roku 2020.
Pod koniec maja tego roku przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Bogdan Rzońca (PiS) poinformował, że trwają prace nad nowelizacją ustawy, która pozwoli Straży Ochrony Kolei ochraniać dworce kolejowe.
- Chodzi o to, żeby Straż Ochrony Kolei (SOK) mogła ochraniać dworce i jednocześnie weszła w skład Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - mówił wtedy Rzońca.
Obecnie SOK wchodzi w skład struktur PKP Polskich Linii Kolejowych i nie ma uprawnień do zabezpieczenia porządku i bezpieczeństwa na dworcach kolejowych.
Straż Ochrony Kolei zatrudnia około 3100 funkcjonariuszy w 16 Komendach Regionalnych i 78 Posterunkach SOK. Obsługuje ponad 18 tys. km linii kolejowych oraz blisko 5 tys. pociągów osobowych i pośpiesznych w ciągu doby.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Co za brednie przecież zgodnie z ustawą o transporcie kolejowym sok ochrania życie i zdrowie podróżnych oraz mienie powieżone kolei - na całej kolei.