Ponad 340 projektów znalazło się na liście rankingowej konkursu inicjatyw lokalnych, koordynowanego przez samorząd woj. śląskiego. Na dotacje do potrzeb inwestycyjnych sołectw z tego regionu trafić ma 4,8 mln zł z budżetu województwa.
Ogłaszając trwający przez marzec nabór do konkursu Programu Inicjatyw Lokalnych władze województwa wyjaśniały, że na kształt mechanizmu budżetów obywatelskich chcą pogłębiać integrację i zaangażowanie mieszkańców terenów wiejskich w inwestycje i oddolne inicjatywy.
Inicjator pomysłu, wicemarszałek woj. śląskiego Stanisław Dąbrowa, akcentował, że program zmierza do równoważenia rozwoju terenu całego województwa - aby tereny wiejskie nie odbiegały pod względem jakości życia od miast. Wsparcie dotyczy przy tym nie tylko typowych gmin wiejskich, ale też miast regionu, gdzie funkcjonują sołtysi, jak np. Zawiercie czy Mikołów.
O pomoc finansową mogły ubiegać się sołectwa za pośrednictwem gmin. Poszczególne rady sołeckie z terenu gminy zgłaszały swoje zadania inwestycyjne. Na liście rankingowej, o której zatwierdzeniu przez zarząd województwa poinformowało w poniedziałek, 4 czerwca, biuro prasowe urzędu marszałkowskiego, znalazły się łącznie 343 projekty (nie zakwalifikowało się 69 wniosków).
Na jedną gminę w programie przypada kwota dofinansowania do 60 tys. zł (pozwoli to wesprzeć 80 gmin). Nie określono dolnej wartości projektów, co pozwala skorzystać z programu gminom z licznymi sołectwami (np. w gminie Pilica funkcjonują 24 sołectwa).
Projekty wykorzystujące całość puli zgłosiły np. gmina Starcza w powiecie częstochowskim (festyn jubileuszowy w Starczy) czy Krzepice w powiecie kłobuckim (budowa chodnika w Zajączkach Drugich). Projekt złożony przez gminę Rudziniec w powiecie gliwickim obejmuje 17 zadań w 17 sołectwach (z kwotą wsparcia po 3,5 tys. zł).
Zgodnie z procedurą Programu dofinansowanie zadań z listy rankingowej nastąpi po wyrażeniu zgody przez Sejmik Województwa Śląskiego - w drodze uchwały ws. udzielenia z budżetu woj. śląskiego pomocy finansowej w formie dotacji celowej. Uchwała ta ma być głosowana na sesji 25 czerwca br.
Zgodnie z założeniami konkursu dofinansowane z jego zasobów mogą być zadania w zakresie: promowania sołectwa (np. imprezy plenerowe, tworzenie stron internetowych, witacze, udział w targach), wyposażenia świetlic wiejskich, tworzenia miejsc rekreacji, zagospodarowania centrów miejscowości czy budowy i przebudowy chodników oraz małej architektury.
Środki konkursu mogą też być kierowane na: rozwój i promocję twórczości ludowej (zakup strojów ludowych, galowych i instrumentów dla zespołów folklorystycznych, orkiestr i Ochotniczych Straży Pożarnych), budowę i przebudowę placów zabaw, tworzenie warunków do rozwoju turystyki, a także budowę i przebudowę infrastruktury drogowej.
Konkurs zastrzega, że zrealizowane dzięki dofinansowaniu elementy wyposażenia oraz wybudowana infrastruktura powinny być dostępne nieodpłatnie i służyć lokalnej społeczności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.