- Myślę, że nareszcie możemy mówić o powrocie węgla brunatnego do polskiej gospodarki – powiedział w poniedziałek, 4 czerwca w Chorzowie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Energii przypomniał, że w latach 2014 i 2015, surowiec ten nie był w założeniach miksu energetycznego przewidywany jako element źródeł energii dla naszego kraju.
- Po pracach, które trwały ponad rok, po konsultacjach ze stroną społeczną, z przedsiębiorcami i ekspertami udało nam się wypracować wizję i miejsce tego surowca w polskiej gospodarce i mamy dziś pytanie nie „czy odkrywka Złoczew, ale kiedy?”, rozmawiamy również na temat odkrywki Ościsłowo i przewidujemy do 2050 roku rolę sektora węgla brunatnego w polskiej energetyce i to jest zawarte w miksie (energetycznym – red.), a odpowiedzą na to jest program dla sektora węgla brunatnego przyjęty przez rząd – podkreślił Tobiszowski.
Program zakłada też liczne badania nad tym surowcem.
- Zauważyłem, że przedstawiciele sektora węgla brunatnego odkąd przez Ministerstwo Energii został przyjęty program rozpoczęli dużą aktywność. Ta aktywność przejawia się wśród ekspertów i menadżerów. Mówi się o zgazowywaniu węgla brunatnego, zastanawiamy się nad przyspieszeniem nowych technologii, jak go wykorzystać, jak go lepiej transportować, jak lepiej i efektywniej eksploatować i myślę, że to jest bodziec dla branży, która obok węgla kamiennego była trochę zapomniana, a teraz zaczyna mieć swoją wiosenkę i oby tak było, bo mamy złoża, mamy kadry i mamy zapotrzebowanie – zaznaczył minister.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Treść na https.//gov pl/energia - aktualności - Program....pdf
A Gubin - Brody nowa odkrywka i elektrownia, ciekawe czy Rząd przełamałby opór mieszkańców gmin przed wysiedleniem?
Gdzie można zapoznać się z treścią programu?