Polska wybuduje pawilon narodowy w ramach światowej wystawy Expo w Dubaju na działce korzystnie zlokalizowanej pod względem dostępności - powiedział PAP szef PAIH Tomasz Pisula. Dodał, że plasuje nas to w gronie państw najlepiej rozwiniętych, bo tylko takie mają własne działki.
- Dostaliśmy dokładnie taką działkę, o jaką prosiliśmy - czyli 1800 m kw., co pozwoli nam wybudować pawilon o wielkości ok. 1500 m kw w podstawie. I wykorzystać 300 dodatkowych metrów na zewnątrz jako przestrzeń wspólną - wyjaśnił prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu pełniący jednocześnie funkcję Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej Światowej Wystawy Expo 2020.
Dodał, że pawilon będzie zlokalizowany niedaleko wejścia, a jednocześnie nie bezpośrednio przy nim.
- Doświadczenie naszych kolegów, którzy organizowali wcześniejsze polskie pawilony podczas Expo w Mediolanie, w Kazachstanie, w Szanghaju jest takie, że odwiedzający przeoczają pawilony bezpośrednio przy wejściach. Albo gdzieś się spieszą, gdy wchodzą, albo są zbyt zmęczeni, gdy wychodzą - powiedział.
Kategoria działki plasuje Polskę wśród najbogatszych
Podkreślił, że rodzaj działki, na której powstanie polski pawilon "plasuje nas w gronie państw najbogatszych, najlepiej rozwiniętych. Bo tylko takie mają własne działki, własne pawilony. I w gronie takich państw będziemy bardzo widoczni".
Pisula ma nadzieję, że już w czerwcu PAIH ogłosi konkurs na polski pawilon.
- Czekamy do 30 maja na zgłoszenia od firm, które chciałyby być reprezentowane na wystawie światowej. (...) W oparciu o tę listę będziemy przygotowywali materiały konkursowe - wyjaśnił.
Szansa na intensywną promocję gospodarczą
Pisula zaznaczył, że nasz udział w Expo Dubaj 2020 to szansa "na wyjątkowo intensywną promocję gospodarczą dla polskich firm oraz wzmocnienie współpracy Polski ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, a także całym regionem Bliskiego Wschodu".
- Osią prowadzonych w regionie działań polityczno-dyplomatycznych stanie się w szczególności organizacja Dnia Narodowego - powiedział.
Wielowymiarowy udział kraju
Szef PAIH wyjaśnił, że wzorem poprzednich wystaw światowych, Polska traktuje udział w Expo wielowymiarowo. Narodowej ekspozycji przygotowanej na terenie wyznaczonym przez organizatorów będzie towarzyszył "program gospodarczy, aktywizujący polskich przedsiębiorców zarówno przed rozpoczęciem wystawy, w jej trakcie, jak i po wydarzeniu".
Pierwsza wystawa światowa w regionie MEASA
Expo 2020 to pierwsza światowa wystawa organizowana w regionie MEASA, który obejmuje obszar Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji Południowej. Jak zaznaczyła PAIH, Zjednoczone Emiraty Arabskie utrzymują od blisko dekady pozycję największego partnera gospodarczego i handlowego Polski w świecie arabskim. Od 2013 r. obustronna wymiana handlowa wyraźnie wzrosła i wynosi ok. 1 mld dol. rocznie. Według PAIH wystawa w Dubaju to okazja do "zacieśnienia relacji z młodym, dynamicznie rozwijającym się państwem, o ogromnym znaczeniu dla międzynarodowej ekspansji firm, dla których może być bramą do MEASA".
Dubaj rozpocznie Expo jesienią 2020 r.
Światowa wystawa potrwa od 20 października 2020 r. do 10 kwietnia 2021 r. Hasło przewodnie imprezy - "Łącząc umysły, tworzymy przyszłość" ("Connecting minds, creating the future") - doprecyzowane zostało w trzech podtematach: Możliwości (Opportunity), Mobilność (Mobility) i Zrównoważony Rozwój (Sustainability).
Według organizatorów, którzy spodziewają się 25 milionów gości, na 4 km kw. wystawy zaprezentuje się 180 państw i organizacji, a tradycyjnym ekspozycjom ma towarzyszyć szereg wydarzeń dodatkowych w przestrzeni miejskiej. Koszt organizacji Expo 2020, jak szacują organizatorzy, wyniesie ok. 6 mld dol.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
W komentarzu, absolutnie nie złośliwie, przytoczę znane powiedzonko:...'a żaba nadyma się dalej'!