Komisja Europejska poinformowała w czwartek, 24 maja, po południu o podjęciu bez nakładania kar przewidzianych unijnym prawem decyzji o zakończeniu postępowania antymonopolowego, które wszczęto przeciwo rosyjskiej państwowej spółce Gazprom w związku z podejrzeniem łamania przez nią zasad wolnej konkurencji.
Czwartkowa decyzja KE o ugodzie kończącej kilkuletnie badanie sprawy wywołała już kontrowersje i niezadowolenie w kilku państwach UE, w tym protest ze strony polskiej spółki PGNiG, która uczestniczyła w sprawie jako jeden z pokrzywdzonych odbiorców Gazpromu. PGNiG domagał się skorygowania niekorzystnej i bezprawnej na gruncie prawa UE umowy długoterminowej na dostawy rosyjskiego gazu. Żądał też ukarania Gazpromu.
Przypomnijmy, że Komisja Europejska już przed trzema laty wykryła i udowodniła Rosjanom łamanie podstawowych zasad uczciwej konkurencji. Gazprom wykorzystywał dominującą pozycję monopolisty w byłych państwach obozu sowieckiego, bezprawnie i bez uzasadnienia wielokrotnie zawyżał ceny na gaz dla odbiorców w Europie Środkowej i Wschodniej, celowo izolował krajowe rynki, pogłębiając ich uzaleźnieie, narzucał krzywdzące klauzule umowne (np. zakaz rewersu i odprzedaży gazu), stosował niedozwolony szantaż, odcinając zakontraktowane dostawy, niszczył infrastrukturę przesyłową lub wymuszał wspólne inwestycje umacniające monopol firmy w regionie.
W toku postępowania Gazprom przyznal się przed Komisją Europejską do stawianych zarzutów.
Poniżej publikujemy polskie, redakcyjne tłumaczenie tekstu oświadczenia komisarz ds. konkurencji UE Marghrete Vestager, które ukazało się w czwartek po południu na oficjalnej stronie internetowej KE i dostępne jest w tylko w języku angielskim. Poza poniższym oświadczeniem nie przedstawiono treści decyzji KE ani - czego zażądało już PGNiG - pakietu zobowiązań nałożonych na rosyjski Gazprom.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Do spełnienia takich postulatów niezbędne są kolejne gazociągi przez Bałtyk , na które nie będą nakładać dodatkowe opłaty za tranzyt Ukraińcy i Europa nie będzie kupować od innych dostawców 2 razy drożej bo to spowoduje dopłaty do gazu z Gazpromu...?
Najlepiej kupić 2 -3 razy drożej od kogoś innego i się z tego cieszyć... , sprzedawca zawsze może odmówić sprzedaży jak nie ma umowy i zobowiązań, a nagle jak trzeba będzie kupić to zawsze będzie jeszcze drożej...