Podczas tegorocznej, trwającej przez cały kwiecień akcji, pracownicy Grupy PGE, wraz z rodzinami oraz lokalnymi społecznościami, posadzili ponad 100 tys. drzew. To jedno z działań PGE wpisujących się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę - poinformowało biuro prasowe PGE w czwartek, 17 maja.
Realizowana od 18 lat akcja ekologiczna zainicjowana została w PGE Dystrybucja, a z czasem rozwijana była przez pracowników pozostałych spółek Grupy PGE. Tej wiosny pracownicy PGE, we współpracy z Regionalnymi Dyrekcjami Lasów Państwowych, szkołami oraz lokalnymi społecznościami, posadzili drzewa na terenie 14 województw.
Najwięcej, bo aż 77 500 młodych drzew posadzono na terenie działania siedmiu oddziałów PGE Dystrybucja. Podczas 14 spotkań uczniowie placówek oświatowych, harcerze oraz energetycy posadzili drzewa w 10 nadleśnictwach. Na terenie działania całej spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna posadzono 14 450 drzewek w 4 nadleśnictwach, energetycy ze spółki PGE Energia Ciepła posadzili prawie 10 000 drzewek w 6 nadleśnictwach, a na terenie działania PGE Obrótw kolejnych 4 nadleśnictwach posadzono 5 000 drzewek. Spółki Grupy PGE, których siedziby znajdują się w Warszawie, posadziły we współpracy z leśnikami z Nadleśnictwa Sokołów, swój las dębowy na Mazowszu, liczący około 2 000 sadzonek. Wspólnym wysiłkiem pracowników spółek Grupy PGE, ich bliskich, Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w całej Polsce oraz lokalnych społeczności, posadzono 108 950 drzew.
Biznes odpowiedzialny przed społecznością lokalną
Akcja „Lasy pełne energii” jest jednym z projektów z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) realizowanych w Grupie PGE. Kierowana jest przede wszystkim do społeczności lokalnych, ale także do pracowników spółek Grupy PGE oraz ich rodzin. Akcja sadzenia drzew wspiera budowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży, a dodatkowo wpisuje się w ideę „zielonego biura” PGE. Zgodnie z nią pracownicy spółek PGE starają się także rozsądnie zarządzać zasobami niezbędnymi do pracy w siedzibach spółek, na przykład papierem. Sadząc „lasy pełne energii” pracownicy Grupy PGE, wraz z lokalnymi społecznościami w całym kraju, aktywnie uczestniczą w obchodach Światowego Dnia Ziemi, który przypada na 22 dzień kwietnia. Podczas tegorocznej, trwającej przez cały kwiecień akcji, pracownicy Grupy PGE wraz z rodzinami oraz lokalnymi społecznościami posadzili ponad 100 tysięcy drzew, aby uczcić w ten sposób 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
Sadzenie trwa cały rok, nie tylko akcyjnie
Grupa PGE ma świadomość wywierania wpływu na otoczenie i podejmuje wiele działań w celu ochrony środowiska naturalnego. Lasy na terenie działania Grupy sadzone są przez cały rok. Jeszcze przed rozpoczęciem prac wydobywczych PGE przygotowuje projekty mające na celu rekultywację terenów, na których prowadzi swoją działalność. Rekultywacja terenów pogórniczych, m.in. w celu zagospodarowania ich jako obszarów leśnych, planowana jest z wieloletnim wyprzedzeniem.Na powierzchni około 1 ha terenu pogórniczego nasadzanych jest od 10 do 14 tysięcy sadzonek drzew. W ramach rekultywacji Grupa PGE zasadziła do tej pory około 48 mln drzew i krzewów reprezentujących ponad 100 gatunków. Takie działania przyczyniają się do powstania nowych kompleksów leśnych i wodnych, w których żyje wiele gatunków zwierząt i roślin.
Góra Kamieńsk i jeziora w wyrobiskach Bełchatowa
Góra Kamieńsk, czyli sztuczne wzniesienie w centralnej Polsce usypane z nakładu zebranego z należącej do Grupy PGE Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród lokalnych społeczności i turystów z całej Polski. Po pracach rekultywacyjnych i zalesieniu, sztucznie usypane wzgórze jest dzisiaj atrakcyjnym miejscem całorocznego aktywnego wypoczynku dla mieszkańców regionu.
W okolicach Bełchatowa, po zakończeniu działalności wydobycia węgla w KWB Bełchatów, w perspektywie 2050 roku mają również powstać dwa połączone ze sobą jeziora w wyrobisku Pola Bełchatów oraz Pola Szczerców. Jeziora te będą największymi zbiornikami pokopalnianymi w Polsce. Będą również głębsze od najgłębszego obecnie jeziora w Polsce – jeziora Hańcza. Średnia głębokość zbiorników, które powstaną pod Bełchatowem, to niemal 80 metrów, a w najgłębszym miejscu sięgnie ona aż 205 metrów. Prawie 3900 hektarów (12 kilometrów długości i 3 szerokości) – taką powierzchnię może mieć łącznie lustro wody dwóch zbiorników, co odpowiada powierzchni 5 tysięcy boisk piłkarskich. Jeziora zmieszczą pięć razy więcej wody niż jezioro Śniardwy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.