Przynajmniej jeden komputer w domu miało prawie 82 proc. gospodarstw domowych. Odsetek ten wzrósł o 1,7 p. proc. w porównaniu z rokiem 2016 i o 4,7 p. proc. w porównaniu z 2014 r. - poinformował w czwartek GUS przypominając, że 17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego.
GUS informuje, że 78 proc. gospodarstw domowych posiadało w 2017 r. dostęp do internetu szerokopasmowego, a w porównaniu z rokiem poprzednim udział ten zwiększył się o 1,9 p. proc.
Według GUS dostęp do internetu częściej posiadały gospodarstwa domowe z dziećmi niż bez nich. Odsetek gospodarstw z internetem większy był w miastach niż na obszarach wiejskich. Wskaźnik dostępu do internetu najwyższy był na obszarach wysoko zurbanizowanych. Taka sama prawidłowość dotyczyła wykorzystywania szerokopasmowych łączy internetowych.
Wśród gospodarstw nie posiadających dostępu do Internetu w domu - dwie trzecie gospodarstw domowych, jako główną przyczynę wskazało brak potrzeby korzystania z niego.
GUS zauważa, że coraz więcej kupujemy przez internet, bo 30 proc. ogółu osób kupuje online ubrania i sprzęt sportowy, 11 proc. - żywność i kosmetyki, 10 proc. - książki i czasopisma a prawie 10 proc. kupuje wczasy, wycieczki i bilety.
Według GUS 79 proc. Polaków internet wykorzystuje głównie do czytania informacji, 49 proc. do oglądania materiałów video.
W 2017 r. książki elektroniczne (e-booki) czytało prawie 11 proc. osób. Mężczyźni częściej sięgają po e-booki i audiobooki niż kobiety, które zdecydowanie przeważają w czytelnictwie książek drukowanych. Czytelnikami e-booków jest głównie grupa w wieku 16-24 lata (26 proc.), w przedziale wiekowym 25-54 lata e-booki czytało niecałe 12 proc. osób.
GUS informuje też, że w ciągu 12 miesięcy w 2017 roku audiobooków słuchało prawie 6 proc. osób (w wieku 16-24 lata - 12,4 proc., w grupie 25-54 lata 6,7 proc. osób.
W 2017 roku 31 proc. osób w wieku 16-74 lat kontaktowało się z administracją publiczną poprzez stronę internetową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.