Na 517 wydarzeń (z których bezpłatnie dostępnych będzie aż 482), w 44 zabytkach i 25 miastach województwa śląskiego zaprosili w czwartek, 17 maja, na konferencji prasowej w chorzowskim Kompleksie Sztygarka pod Szybem Prezydent organizatorzy tegorocznego festiwalu zabytków techniki "Industriada", która odbędzie się w sobotę, 9 czerwca.
Henryk Mercik, członek zarządu Województwa Śląskiego, poprosił o uczczenie minutą ciszy ofiar katastrofy w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju.
Hasło tegorocznej, 9. już edycji święta brzmi: "Industria jest kobietą". Ma być "piękna jak nigdy", a wiele wydarzeń (np. dwudniowy minifestiwal w Orzegowie i Szombierkach upamiętniający Joannę Grycik-Schaffgotsch) poświęcony będzie kobietom.
- Zwracano mi też uwagę, że rodzaju żeńskiego są zarówno kopalnie, jak i huty. Kobietą jest też Odra, z którą związany będzie jeden z hitów: rejs statkiem po Kanale Gliwickim - podkreślił Mercik.
Trzydniowe święto
Adam Hajduga, szef referatu promocji dziedzictwa industrialnego w Wydziałe Kultury Urzędu Marszałkowskiego dodawał, że chociaż dniem Industriady jest sobota, to w piątek i niedzielę impreza rozrasata się o dodatkowe atrakcje i wydarzenia, zamieniając się w trzydniowe święto Szlaku Zabytów Techniki.
Do obiektów tworzących SZT dołączyły, w wyniku konkursu, zabytki zaprzyjaźnione: Fabryka Pełna Życia z Dąbrowy Górniczej, Osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku oraz Przystań Łabędy na Kanale Gliwickim.
– Dzięki współpracy samorządów lokalnych, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i podmiotów prywatnych Industriada jest nie tylko największym i najciekawszym w tej części Europy festiwalem promującym dziedzictwo przemysłowe, ale i festiwalem, który nie ogranicza dostępu osobom mniej zamożnym do kultury. Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki oferuje ponad 500 wydarzeń, a tylko 7 proc. z nich wymaga wykupienia biletu. Dodatkowo do zdecydowanej większości obiektów dotrzemy bezpłatnym transportem publicznym organizowanym między innymi przez Koleje Śląskie, KZK GOP, MZK Tychy i ZTZ Rybnik. Takie rozwiązania na pewno pomagają w korzystaniu z zasobów dziedzictwa kulturowego naszego regionu – komentuje marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.
Kobiece oblicze przemysłu
– Industriada 2018 przypomni mniej znane, kobiece oblicze przemysłu. I choć odbywa się, jak zawsze, w drugą sobotę czerwca, to nie mogła nie zauważyć Dnia Matki. I właśnie dlatego Szlak Zabytków Techniki wspólnie z Regionalnym Instytutem Kultury i innymi partnerami organizują dwudniowy minifestiwal zatytułowany „Tu byłam. Joanna” poświęcony życiu i działalności „Matki Przemysłu”, czyli Joanny Schaffgotsch von Schomberg-Godulla z domu Grycik. To rozwinięcie oferty Szlaku i jego nowy subprodukt. Jest to pierwsza ze ścieżek tematycznych w ramach trasy „Śladami rodów przemysłowych”. Ta trasa w ramach Szlaku Zabytków Techniki odkrywać będzie konteksty, ślady i pamiątki po tych, którzy dzięki swojej przedsiębiorczości i zgromadzonemu majątkowi na stałe zapisali się na kartach historii naszego regionu – tłumaczy Henryk Mercik.
Rozruch maszyn w piątkowy wieczór
Festiwal osiągnie pełną moc w sobotę 9 czerwca, ale dzień wcześniej, w ośmiu zabytkach, odbędzie się piątkowy rozruch maszyn. To cykl wydarzeń, który powstał na prośbę tych uczestników święta Szlaku, dla których jeden dzień to za mało. Do nocnego świętowania zapraszają zabytki w Bytomiu, Chorzowie, Cieszynie, Gliwicach, Siemianowicach Śląskich, Tarnowskich Górach, Łaziskach Górnych i Zabrzu.
Na otwarcie i finał do kopalń!
Oficjalna inauguracja Industriady odbędzie się w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, gdzie za sprawą Instytucji Kultury Ars Cameralis oraz Tarnowskich Gór, czekać na nas będą między innymi warsztaty, kino, instalacja interaktywna oraz Paulina Przybysz i Brodka.
Na zakończenie święta Szlaku Zabytków Techniki przygotowano dynamiczne widowisko multimedialne w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, zatytułowane „Kobiety grają industrię”. Taniec, akrobacje, mapping, światło, muzyka i 56 artystów wprawią w ruch kopalniane budynki, aby opowiedzieć jeden dzień z życia kobiety. W produkcję tego monumentalnego show zaangażowano między innymi trzy sceny z nagłośnieniem, projektory, ponad 90 reflektorów i kurtynę wodną.
Koleje Śląskie dowiozą wszystkich chętnych na rybnicki finał z Katowic do Niewiadomia i z powrotem.
Darmowy transport publiczny
Organizatorzy starali się ułożyć program z myślą o wielu różnych odbiorcach. Mamy do wyboru 65 wydarzeń dla dzieci, 93 warsztaty, 61 tras zwiedzania i 39 koncertów, 38 wystaw, 29 pokazów, 26 wydarzeń dla pasjonatów techniki, a są jeszcze pikniki, pokazy filmowe, spektakle, a nawet plenery malarskie i gry terenowe.
Do wszystkich atrakcji dojedziemy, korzystając z transportu publicznego. Do korzystania z kuponów uprawniających do bezpłatnego przejazdu zapraszają Koleje Śląskie, KZK GOP i MZK Tychy. Bezpłatnie zabierzemy się także autobusami w Bytomiu, Tarnowskich Górach, Zabrzu, Częstochowie, Rybniku czy na południu województwa (Bielsko-Biała, Cieszyn, Ustroń, Żywiec). Szczegółowe informacje oraz kupony na stronie industriada.pl w zakładce „Transport”.
Wycieczka Elfem 2 - industrialne krajobrazy
Koleje Śląskie zapraszają do udziału w wyjątkowych wycieczkach, na których można będzie podziwiać esencję poprzemysłowych krajobrazów w regionie, jadąc liniami kolejowymi, z których korzystają już tylko pociągi towarowe. Tym razem w nowoczesnym pociągu Elf 2 na trasie: Bytom - Gliwice Sośnica - Zabrze Makoszowy - Ruda Śl. Kochłowice - Stawiska - Siemianowice Śl. - Bytom. W czasie podróży o oglądanych z okien pociągu miejscach opowiedzą pasażerom przewodnicy.
50-proc. zniżka do Muzeum Śląskiego
Dzięki specjalnej 50-proc. zniżce dla dwóch osób zamieszczonej na kuponie Kolei Śląskich i broszurze z programem festiwalu do 30 czerwca 2018 r. będzie można skorzystać z promocji na zwiedzanie Muzeum Śląskiego.
Obfitość wydarzeń jest tak wielka, że warto poszukać informacji na stronie internetowej industriada.pl, gdzie przy pomocy wyszukiwarki łatwiej zapoznamy się z tegoroczną ofertą. Zakładka "Moja Industriada" pozwoli stworzyć własną trasę. Wszystkie niezbędne informacje zawarte są również w specjalnie przygotowanej książeczce z programem. Można ją otrzymać m.in. w 44 obiektach biorących udział w Industriadzie.
Pamiątki industriadowe za połowę ceny
Z 50-proc. zniżką kupić można też z okazji Industriady wszystkie "indugadżety" ze sklepu internetowego w portalu industriada.pl. Gadżety dostępne są też w Katowicach przy ul. Teatralnej 4 w sklepie przy nowej placówce - Regionalnym Instytucie Kultury.
W czerwcu zostanie uruchomiona industriadowa infolinia. Numery 792 598 203 i 792 598 204 czynne będą od 1 do 7 czerwca w godzinach 10.00 – 18.00, a 8 i 9 czerwca od godziny 9.00 do północy.
W galerii: konferencja prasowa z prezentacją programu Industriady 2018, Magazyn Ciekłego Powietrza, Kompleks Sztygarka, ul. Piotra Skargi w Chorzowie, czwartek 17 maja 2018 r. (zdjęcia Witold Gałązka - "Trybuna Górnicza", portal nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.