Na giełdach w zachodniej Europie przeważają zwyżki indeksów. Włochy i Wielka Brytania w polu widzenia. Rentowność amerykańskich obligacji to już 3,11 proc. - podają maklerzy.
Inwestorzy przyglądają się sytuacji we Włoszech, gdzie trwają przygotowania do utworzenia nowego rządu.
W opracowanym przez włoską Ligę i Ruch Pięciu Gwiazd projekcie dokumentu programowego ich przyszłego rządu - opublikowanym w czwartek przez włoskie media - mowa jest o potrzebie natychmiastowego zniesienia sankcji wobec Rosji i dyskusji o traktatach UE. Ugrupowania zapowiadają utworzenie "gabinetu zmian".
"Kontrakt dla rządu zmian", podpisany przez przywódcę prawicowej Ligi Matteo Salviniego i lidera antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd Luigiego Di Maio, ma stanowić fundament przyszłego porozumienia w sprawie powołania rządu, ale to jest nadal tematem rozmów. Wciąż nie uzgodniono, kto będzie premierem.
Dokument dotyczy różnych aspektów życia społecznego, politycznego i gospodarczego kraju: podatków, finansów, edukacji, systemu emerytalnego, migracji, polityki rodzinnej, walki z korupcją i mafiami, wymiaru sprawiedliwości, spraw zagranicznych, relacji z Unią Europejską. Kilka kwestii wymaga jeszcze dopracowania.
W "Kontrakcie" wskazano, że konieczne jest "przedyskutowanie traktatów" unijnych oraz "podniesienie poziomu demokracji w UE poprzez zaangażowanie i kontrolę demokratyczną obywateli nad instytucjami europejskimi".
Ruch Pięciu Gwiazd i Liga, uważane za ugrupowania eurosceptyczne, kładą nacisk na potrzebę umocnienia roli i uprawnień Parlamentu Europejskiego jako "jedynej instytucji mającej bezpośrednią legitymizację demokratyczną" i jednoczesnego rozważenia osłabienia tych organów, które jej nie mają.
Wśród innych postulatów wymienione zostało "osłabienie zjawisk wewnętrznego dumpingu w UE" i przedyskutowanie wysokości włoskiej składki do budżetu Unii.
W centrum uwagi też Wielka Brytania, która według doniesień mediów, chciałaby pozostać w unii celnej.
"The Telegraph" podał, że Wielka Brytania chce przekazać UE, iż jest gotowa pozostać w unii celnej po 2021 roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.