W środę, 16 maja, - w ostatnim dniu 10. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, odbyła się debata "Polski węgiel – perspektywa 2030". Podczas dyskusji uczestnicy zastanawiali się nad takimi zagadnieniai jak: rola węgla w gospodarce i energetyce, polityka surowcowa państwa, inwestycje w kopalniach oraz nowoczesne i efektywne wydobycie.
W debacie udział wzięli: prezes Węglokoksu Sławomir Obidziński, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski, prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala, prezes Arcelor Mittal Poland Sanjay Samaddar, wicepremier i minister gospodarki w latach 1997-2001 Janusz Steinhoff oraz prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka Artur Wasil.. Dyskusję moderował Tomasz Jurkanis - partner w McKinsey&Company Poland.
Zanim jednak rozpoczęła się debata uczestnicy minutą ciszy uczcili pamięć 5 górników, którzy zginęli w Zofiówce. Na wstępie głos zabrał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który podsumował ostatnie działania restrukturyzacyjne. - Nie stawiamy już pytania, czy powinien być polski węgiel, tylko jak sprawnie zarządzać polskimi kopalniami. Polski węgiel ma perspektywy. Udowodniliśmy, że górnictwo jest potrzebne, bo się po prostu biznesowo opłaca. To ma przełożenie dla wszystkich. Dzięki polskiemu węglowi prąd w gniazdku może być tańszy. Oczywiście przez cały czas przed branżą stoją wyzwania, ale udowodniliśmy Europie, że tam, gdzie kopalnie miały być zamykane, one generują zysk – przekonywał Tobiszowski.
Jak dodał w perspektywie do 2030 r, wolumen węgla dla polskiej gospodarki pozostanie na takim samym poziomie, mimo że jego udział w miksie energetycznym spadnie. Dlatego utrzymanie zdolności produkcyjnych to jedno z głównych wyzwań jakimu będą musiały sprostać zarządy spółek.
Tobiszowski miał również okazję obejrzeć model trójwymiarowy kopalni głębinowej, który jest wiernym odwtorzeniem jednej z azjatyckich kopalń. Model został stoworzony przy wykorzystaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości AR (ang. augmented reality), a spacer po kopalni umożliwiają specjalne gogle. Dzięki zespołowi czujników można w ten sposób obserwować i monitorować pracę wszystkich maszyn i ludzi. Model zprezentowała firma konsultingowa McKinsey & Company.
W galerii: Debata "Polski węgiel – perspektywa 2030". Katowice, 16 maja 2018 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.