"Minister Środowiska wydłużył koncesję wydobywczą dla tzw. Pola Bełchatów, czyli jednego z dwóch źródeł paliwa w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów" – poinformowało portal nettg.pl biuro prasowe PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA.
Koncesja będzie obowiązywać do 31 grudnia 2026 r. i nie wiąże się z powiększeniem obszaru działalności kopalni. Paliwo w całości trafi do Elektrowni Bełchatów, która pokrywa ok. 20 proc. zapotrzebowania Polski na energię elektryczną, co oznacza, że łącznie zasila nawet ponad 3 mln gospodarstw domowych.
- Kontynuacja wydobycia węgla w Polu Bełchatów przez KWB Bełchatów jest dla nas dobrą wiadomością, ponieważ paliwem pochodzącym z tej kopalni zasilana jest Elektrownia Bełchatów, fundament bezpieczeństwa energetycznego Polski. Węgiel brunatny jest obecnie najtańszym paliwem dostępnym na rynku, zapewniającym jednocześnie bezpieczeństwo dostaw i produkcji na wysokim poziomie. Dlatego po opracowaniu niezbędnej dokumentacji, zwróciliśmy się do resortu środowiska z odpowiednim wnioskiem o przedłużenie dotychczasowej koncesji dla Pola Bełchatów, która wygasała w 2020 r. – mówi Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Obecnie Kopalnia Bełchatów wykorzystuje paliwo z dwóch pól: szczercowskiego i bełchatowskiego. W ubiegłym roku wydobyła w sumie 42,6 mln t energetycznego surowca.
– Eksploatacja węgla w Polu Bełchatów będzie prowadzona w granicach obowiązującego obszaru górniczego i nie wiąże się z powiększeniem obszaru działalności wydobywczej. To oznacza, że w przyszłości nie będzie również wiązała się z wykupem nowych terenów przez kopalnię – mówi Marian Rainczuk, dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów.
W Polu Szczerców eksploatacja węgla przewidziana jest do ok. 2040 roku. Po zakończeniu działalności górniczej, w miejscu kopalni powstaną dwa, połączone ze sobą, najgłębsze jeziora w Polsce, a centralna Polska zyska infrastrukturę turystyczno-rekreacyjną, której dzisiaj nie ma. W okolicy gigantycznych zbiorników wodnych powstaną plaże, porty, mariny, ośrodki wypoczynkowe, ścieżki spacerowe i rowerowe, a nawet atrakcje dla nurków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.