"Giełdy w zachodniej Europie czekają na kluczowe dla rynków postanowienie prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie porozumienia nuklearnego" - podają maklerzy.
Amerykański prezydent we wtorek ogłosi swoją decyzję w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem. Ma to nastąpić o godz. 20.00 czasu polskiego.
Według źródeł w administracji waszyngtońskiej Trump praktycznie podjął już decyzję o wycofaniu USA z porozumienia z Iranem. Z drugiej strony - jak twierdzi jedno z tych źródeł - wciąż jest szansa, by USA pozostały stroną umowy.
Ropa naftowa w USA, która w poniedziałek zyskała ponad 1 dolara i była wyceniana po 70,73 USD za baryłkę - najwyżej od 2014 r., teraz tanieje o 1,3 proc. do 69,79 USD/b.
Celem zawartego w lipcu 2015 roku porozumienia między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji.
Potencjalnego wycofania USA z porozumienia nie popiera żadne z pozostałych pięciu państw, które są uczestnikami tej umowy. W tym tygodniu w USA przebywa minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson, aby przekonać Donalda Trumpa do pozostania USA w porozumieniu dotyczącym Iranu, po wcześniejszych wizytach za Oceanem prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclerz Niemiec Angeli Merkel.
Izrael wcześniej nazwał porozumienie nuklerane z Iranem fatalnym błędem, które musi zostać "naprawione lub unieważnione". Z kolei prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że jego kraj przygotował plany reakcji na każdą decyzję prezydenta USA w sprawie umowy nuklearnej z 2015 roku - przestrzegł, że USA pożałują "jak nigdy wcześniej", jeśli odstąpią od umowy.
Trzeba więc czekać do ogłoszenia o 20.00 decyzji Donalda Trumpa.
Tymczasem we wtorek inwestorzy znają już dane makro z gospodarki Niemiec.
Eksport Niemiec wzrósł w marcu o 1,7 proc. mdm po spadku miesiąc wcześniej o 3,1 proc. Z kolei w marcu produkcja przemysłowa wzrosła o 1,0 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o 1,7 proc. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 0,8 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.