Za niespełna rok, w obejmującej 41 miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ruszyć ma tzw. rower metropolitalny. W kwietniu członek zarządu GZM Karolina Wadowska przypomniała, że z początkiem miesiąca rozpoczął pracę metropolitalny oficer rowerowy, a jeszcze w kwietniu lub maju rozpocznie się procedura tzw. dialogu technicznego, dotycząca planowanego Roweru Metropolitalnego, czyli coś więcej niż znany i coraz popularniejszy rower miejski.
- Chcemy wsłuchiwać się w głosy i opinie cyklistów oraz pokazywać mieszkańcom, że rower jest dobrym środkiem transportu nie tylko podczas weekendowych wycieczek, ale również do przemieszczania się po mieście na co dzień. Wszystko wskazuje na to, że przyszły sezon otworzymy już z Rowerem Metropolitalnym – pod koniec czerwca chcemy ogłosić przetarg w tej sprawie - zasygnalizowała Wadowska.
Jak przypomniała Polska Agencja Prasowa, już wcześniej władze GZM sygnalizowały pomysł, aby jednym rowerem można było jechać na terenie całej metropolii, także wypożyczając go w jednym mieście i zostawiając w innym. Choć bowiem kilka istniejących w nich systemów rowerów miejskich obsługuje jeden operator, obecnie jest to niemożliwe.
Wspomniany dialog techniczny ma umożliwić znalezienie najlepszego modelu funkcjonowania systemu roweru miejskiego w metropolii. W trakcie prac określone zostaną m.in. postulowana liczba rowerów oraz typ systemu wypożyczania.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.