Polska w sprawach elektromobilności staje się liderem w Europie! Taki stan rzeczy ogłosił minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystości podpisania porozumienia dot. rozwoju tej gałęzi przemysłu.
Chęć wspólnych działań na rzecz rozwoju elektromoblilności podpisały w kwietniu: Grupa Lotos, Poczta Polska, TVP, Enea Serwis i Kolejowe Zakłady Łączności.
- Bardzo się cieszę, że jest tak duża grupa przedsiębiorstw, które patrzą nowocześnie do przodu – zaznaczył minister Tchórzewski, dodając, że „cieszy się z całej serii porozumień, które będą podpisane i które otworzą nam drogę ku temu, żeby ta elektromobilność stała się faktem”.
Minister przypomniał, że „ciągle zarzuca się, że właśnie Polska jest w wielu miejscach tą czarną plamą w zakresie elektromobilności i to się przenosi medialnie na polski węgiel”.
- Podkreślmy, że to jest nieprawda. Właśnie w Polsce my koncentrujemy emisję tam, gdzie są elektrownie i tam z nią walczymy bardzo skutecznie. Bo jeżeli mamy już takie sytuacje, że w odległościach nawet ok. kilometra od elektrowni są osiedla mieszkaniowe (...), to znaczy, że tam nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi- przekonywał.
Dzięki rozwojowi elektromobilności zredukuje się problem smogu w miastach, spowodowanego przez samochody. Minister zwrócił uwagę, że na całym świecie, także tam, gdzie nie pali się węglem, np. w Paryżu, jest problem z tzw. smogiem samochodowym.
- Dlatego elektromobilność jest tym kierunkiem, który powinien nas prowadzić jako walka o zdrowie, walka o komfort i walka o to, żebyśmy właśnie skuteczniej wykorzystywali produkty energetyczne - tłumaczył.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.