Zarząd Wydawnictwa Górniczego Sp. z o.o. w Katowicach informuje, że od 1 maja 2018 r. zawiesza wydawanie czasopism naukowo-technicznych: miesięcznika "Wiadomości Górnicze" i kwartalnika "Budownictwo Górnicze i Tunelowe". Sytuacja ta związana jest z wprowadzoną w firmie polityką wydawniczą.
"Wiadomości Górnicze" prezentowały zagadnienia techniki, ekonomiki i organizacji górnictwa związane z wydobyciem węgla, budową kopalń, organizacją zarządzania kopalniami węgla kamiennego, geologią i ochroną środowiska na terenach pogórniczych.
Na łamach miesięcznika publikowali profesorowie znani nie tylko w świecie nauki, ale również ci, którzy przyczynili się do reformy polskiego górnictwa, m.in.: Janusz Steinhoff, Jan Szlązak, Andrzej Karbownik, Eugeniusz Morawski, Eugeniusz Pawełczyk, Marian Turek, Józef Dubiński.
"Budownictwo Górnicze i Tunelowe" wydawane było we współpracy z Katedrą Geomechaniki i Budownictwa Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Kwartalnik prezentował – jako jedyne czasopismo w Polsce – problematykę budownictwa górniczego, podziemnego i tunelowego. Promował rozwój budownictwa podziemnego do celów utylitarnych, jako obszaru działalności inżynierskiej, sprzyjającej rozwojowi cywilizacyjnemu.
Czasopisma docierały do osób decyzyjnych w przemyśle węglowym, instytutów i placówek naukowych, bibliotek wyższych uczelni, firm okołogórniczych i do wielu innych prenumeratorów w kraju i za granicą.
Autorzy artykułów naukowych wywodzili się głównie z politechnik: Śląskiej, Wrocławskiej, Lubelskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Głównego Instytutu Górnictwa, kopalń węgla kamiennego oraz spółek wydobywczych w Polsce.
Czasopisma znajdowały się w wykazie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wybranych czasopism punktowanych z liczbą punktów „5” za umieszczone w nim publikacje naukowe.
Zarząd Wydawnictwa Górniczego dziękuje wszystkim współpracownikom: Komitetom Redakcyjnym i Radom Naukowym, Autorom, Recenzentom, uczelniom i instytutom naukowym, Prenumeratorom i Reklamodawcom za wspólne prawie 70 lat – w przypadku "Wiadomości Górniczych" i 23 lata – w przypadku "Budownictwa Górniczego i Tunelowego".
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.