Większość kopalni należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej należy do, najwyższej, IV kategorii zagrożenia metanowego. Władze spółki znalazły nowy sposób na pozbycie się niebezpiecznego gazu. Mają w planach sięgnąć po metan zalegający w nieczynnych kopalniach i wykorzystać do w instalacjach miejskich – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez biuro prasowe spółki.
Pilotowa instalacja zostanie zbudowana na terenie byłej kopalni "Moszczenica", która została zamknięta w roku 2000 ze względu na wyczerpanie się zasobów węgla. Zadaniem JSW będzie budowa kontenerowej stacji odmetanowania służącej do ujmowania gazu, natomiast opracowaniem projektu technicznego i kosztorysu oraz budową stacji sprężania i dystrybucją gazu zajmie się spółka należąca do JSW i miasta - Jastrzębska Strefa Aktywności Gospodarczej. Udział miasta Jastrzębie będzie polegał na budowie instalacji do odbioru sprężonego gazu, który posłuży do ogrzewania jednej z jastrzębskich szkół (w dzielnicy Ruptawa), a następnie jako paliwo dla miejskich autobusów. Warunkiem rozpoczęcia tych prac jest przygotowanie przez Akademię Górniczo - Hutniczą w Krakowie założeń techniczno - technologicznych przedsięwzięcia.
JSW zajmie się także wykorzystaniem ewentualnych nadwyżek metanu, które pojawiają się okresowo (poza sezonem grzewczym). Są one efektem nierównomiernych odbiorów gazu przez Spółkę Energetyczną Jastrzębie. Szacuje się, że takimi nadwyżkami gazu dysponują i będą dysponować w przyszłości trzy kopalnie należące do JSW: "Budryk", "Krupiński" i "Pniówek". W grudniu ubiegłego roku została podpisana umowa pomiędzy JSW a firmą Entrade z Warszawy o współpracy i sprzedaży 6 mln m sześc. gazu rocznie spółce celowej CNG Jastrzębie. Zajmie się ona budową instalacji sprężania, dystrybucją sprężonego gazu i budową silników gazowych na terenie wyznaczonym przez odbiorcę, który będzie korzystał z wyprodukowanej w ten sposób energii elektrycznej, ciepła i chłodu. Pierwszy człon instalacji powstanie jeszcze w tym roku na terenie kopalni "Pniówek".
Dotychczas podstawowym sposobem zwalczania niebezpiecznych nagromadzeń metanu jest przewietrzanie zakładu górniczego. Metoda ta nie jest jednak wystarczająca, dlatego w kopalniach JSW na szeroką skalę prowadzone jest odmetanowanie. Stacje odmetanowania ujmują około 40 proc. metanu wypływającego ze złoża - w 2009 roku było to ponad 133 mln m sześc. czystego gazu. Zgromadzony w ten sposób metan jest na coraz szerszą skalę wykorzystywany gospodarczo do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Ze względu na wysoką wartość opałową jest on cennym paliwem. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest efekt ekologiczny. Zagospodarowany metan nie zanieczyszcza atmosfery, a trzeba zaznaczyć, że wywiera on 21-krotnie większy wpływ na warstwę ozonową niż dwutlenek węgla.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.