W programie drugiego dnia obrad X Jubileuszowego Międzynarodowego Kongresu Górnictwa Węgla Brunatnego, który trwa w Bełchatowie od poniedziałku do środy, 16-18 kwietnia, przewidziano - prócz sesji problemowych - zwiedzanie odkrywki i elektrowni, a także wizytę kilkuset gości kongresu w jednej z największych atrakcji turystycznych województwa łódzkiego - interaktywnym muzeum i centrum edukacyjnym PGE Giganty Mocy.
W rok po faktycznym uruchomieniu placówki Polską Organizacja Turystyczna nagrodziła muzeum bełchatowskie statusem Produktu Turystycznego 2015 Roku. "Giganty Mocy" zdobyły też trofeum w ogólnopolskim konkursie "Polska Pięknieje - 7 cudów Funduszy Europejskich" za miejsce najprzyjaźniejsze rodzinom w 2015 r.
Ekspozycja stanowi interaktywne centrum edukacji, w którym dzięki multimedialnym technikom zaprezentowano proces wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego, wydobywanego i przetwarzanego przez bełchatowskie giganty mocy, czyli kopalnię węgla brunatnego i elektrownię konwencjonalną. Ideą wystawy była nauka przez zabawę, dlatego przeznaczona jest głównie dla dzieci i młodzieży od przedszkola po szkoły średnie wraz z rodzinami.
Nikt z pasją odkrywcy nie wyjdzie jednak z "Gigantów Mocy" zawiedziony. Można na miejscu przeprowadzić doświadczenia z fizyki i elektryczności. Pospacerować po wirtualnym dnie morza i lesie tropikalnym - poznając przy okazji historyczne fazy formowania się złóż węgla. Można zabawić się w wytwarzanie prądu w generatorze i obejrzeć szczątki mamuta, który żył w obrębie dzisiejszej kopalni w Bełchatowie. Osobną ofertę stanowią warsztaty edukacyjne, wspierające lekcje w szkołach.
"Giganty Mocy" pokazują nie tylko dawną, ale i nowszą historię okolicy, która zaczęła rozwijać się dzięki odkryciu w pobliżu Bełchatowa złóż węgla brunatnego w latach 60. XX w.
Obiekt wyposażono w przestronną salę teatralno-widowiskową na pół tysiąca widzów a także nowoczesne zaplecze konferencyjne.
Interaktywną wystawę PGE Giganty Mocy zbudowano z pomysłu samorządu Bełchatowa w ramach towrzenia nowego Miejskiego Centrum Kultury ("Giganty" są strukturalnie częścią MCK). Pieniądze zaczerpnięto z UE, ale znacznie pomogła też branża wydobywczo-energetyczna. Dzięki funkcjonowaniu odkrywek i elektrowni Bełchatowskiego Zagłębia Węgla Brunatnego w Piotrkowsko-Bełchatowskim Okręgu Przemysłowym tutejsze gminy i powiaty (jak np. Kleszczów) rokrocznie plasują się na samym szczycie rankingu najbogatszych samorządów w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.