Prace nad "Programem działań strategicznych" na najbliższe cztery lata rozpoczyna Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia GZM. Dokument ten będzie podstawą działań Metropolii w nowej perspektywie finansowania w UE i w czasie wypracowywania strategii na lata 2021-2028 (2035).
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.
W czwartek, w sto dni od rozpoczęcia działalności GZM, biuro prasowe Metropolii opublikowało zestawienie dotychczasowych osiągnięć tej organizacji oraz planów na przyszłość.
Wśród tych pierwszych wymieniono: wspólne bilety komunikacji miejskiej (obowiązujące na terenie całej GZM), bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży do 16 lat czy Fundusz Solidarności (100 mln zł z budżetu Metropolii podzielono na 122 projekty infrastrukturalne biedniejszych gmin członkowskich; dotąd podpisano 28 umów ws. dotacji).
"Niesamowicie twórczy potencjał"
Cytowany przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak z perspektywy 100 dni działania Metropolii ocenił m.in., że "jej powstanie wyzwoliło niesamowicie twórczy potencjał do pokonywania tych barier, które przeszkadzały nam w bardziej dynamicznym rozwoju". Wiceprzewodnicząca zarządu GZM Danuta Kamińska poinformowała natomiast o rozpoczęciu prac nad "Programem działań strategicznych" GZM.
Kamińska wyjaśniła, że docelowa strategia rozwoju na lata 2021-2028 r. (z perspektywą do 2035 r.), która będzie opracowywana w najbliższych latach, wyznaczy dalszą drogę dzialania Metropolii. Ponieważ strategia będzie wpisywała się w nową, unijną perspektywę finansową, już teraz GZM stara się o środki na jej opracowanie z budżetu państwa.
- Opracowanie strategii to proces długotrwały, dlatego rozpoczęliśmy prace nad "Programem działań strategicznych" na najbliższe cztery lata. Za parę dni rozpoczynamy serię spotkań z gminami, uczelniami, biznesem, młodzieżą, seniorami i NGO, by dokument ten był naszym wspólnym dziełem, byśmy realizowali te ustawowe zadania, przypisane Metropolii, na które jest zapotrzebowanie społeczne - w granicach naszych możliwości - zapowiedziała Kamińska.
Konsultacje w Metropolii od połowy kwietnia
Zapowiedziane przez wiceprzewodniczącą GZM spotkania mają odbywać się w drugiej połowie kwietnia. Ich celem będzie nabór projektów, które mogłyby zostać wpisane do "Programu działań strategicznych". Na maj i czerwiec planowana jest ocena ekspercka, przy wsparciu powołanej już Rady Społeczno-Gospodarczej GZM, następnie mają odbyć się konsultacje społeczne. Przyjęcie dokumentu planowane jest do końca trzeciego kwartału 2018 r.
Zgodnie z zapowiedziami władz GZM "Program działań strategicznych" ma uwzględnić ustawowe i statutowe działania związane m.in. z kształtowaniem ładu przestrzennego i zrównoważonym rozwojem Metropolii (m.in. Fundusz Solidarności, wspólny zakup energii i gazu), rozwojem publicznego transportu zbiorowego i mobilności miejskiej (m.in. unowocześnienie systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych czy rozwój bezemisyjnego transportu).
Metropolia zamierza ponadto zajmować się rozwojem społecznym i gospodarczym (m.in. przedsięwzięcia Open Data, budowa międzynarodowej sieci współpracy), promocją związku i jego obszaru (m.in. opracowanie strategii promocji), a także rozwojem instytucjonalnym (m.in. opracowanie strategii czy budowa platformy dobrych praktyk).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.