Czym jest i jakie znajduje zastosowania pelet węglowy VARMO Premium, który produkowany jest w zakładzie w Suszcu należącym do JSW Innowacje SA? Na te pytania odpowiada Piotr Fudała, zastępca kierownika Zakładu Produkcji Kompozytowych Paliw Stałych ds. Produkcji.
- Pelet węglowy VARMO Premium jest to innowacyjne kompozytowe paliwo stałe, którego produkcja opiera się na zastosowaniu flotokoncentratów oraz lepiszcz będących mieszanką biokomponentową. Paliwo zostało zaprojektowane w sposób istotnie zmieniający kinetykę spalania, nadając mu wyraźne atrybuty ekologiczne, uprawniające do kwalifikacji paliwa, jako paliwa nowej generacji.
VARMO Premium projektowane jest z przeznaczeniem do wykorzystywania w nowoczesnych kotłach z automatycznym podawaniem paliwa, czyli kotłach z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym. Stanowi doskonałą alternatywę dla sprzedawanych na rynku ekogroszków. Dzięki stałym, kontrolowanym na bieżąco parametrom produkcyjnym Zakład Produkcji Kompozytowych Paliw Stałych gwarantuje niezmienną, wysoką jakość produktu.
Pelet węglowy VARMO Premium jest nowością na rynku jako pierwsze kompozytowe paliwo węglowe, pozwalające na poprawę warunków środowiskowych w aglomeracjach miejskich i regionach turystyczno–uzdrowiskowych poprzez redukcję szkodliwych substancji, w tym znaczące obniżenie emisji rakotwórczego benzopirenu.
VARMO Premium jest paliwem charakteryzującym się wysokimi parametrami jakościowymi i użytkowymi:
• wartość opałowa 27 000 ÷30 000 kJ/kg;
• zawartość popiołu: 6 ÷ 8 proc.;
• zawartość siarki: do 0,8 proc.;
• zawartość wilgoci: 2 ÷ 6 proc.
Jakość paliwa kontrolowana jest przez Centralne Laboratorium Pomiarowo Badawcze Sp. z o.o. w Jastrzębiu Zdroju.
Ponadto Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu zaświadcza, że technologia wytwarzania paliwa VARMO sprawia, że jego stosowanie jest zgodne z regulacjami prawnymi w zakresie profilaktyki antysmogowej, w tym z zapisami Uchwały Nr V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.