Indeksy nowojorskich giełd po raz pierwszy od miesiąca mają za sobą trzy wzrostowe sesje. Koncyliacyjne sygnały wysyłane przez USA po groźbach nałożenia ceł na Chiny zachęcają do zwiększania ekspozycji na ryzyko. Deficyt handlowy USA jest najwyższy od 2008 r.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 0,99 proc., do 24 505,22 pkt. S&P 500 zyskał 0,69 proc. i wyniósł 2662,84 pkt. Nasdaq Comp. zwyżkował 0,49 proc., do 7076,55 pkt.
Rosły wyceny spółek, które relatywnie najmocniej ucierpiałyby na wojnie handlowej. Kurs Boeinga zwyżkował o 2,7 proc., Caterpillar o 2 proc., Deere o 1,9 proc.
Najlepiej na DJI radziły sobie Chevron i DowDuPont. Dobrze radził sobie również sektor technologiczny. Na plusie notowania zakończyła cała grupa FANG.
Uspokojenie obaw o światowy handel sprzyjało notowaniom dolara. Indeks dolara DXY wzrósł o 0,44 proc. do 90,47 pkt. (dwutygodniowy szczyt). Osłabiały się natomiast papiery skarbowe - rentowność 10-letnich Treasuries wzrosła o 3 pb. do 2,83 proc.
W piątek kluczowy dla rynków FX i FI może okazać się raport z rynku pracy USA za marzec. Analitycy oczekują kolejnego solidnego odczytu payrolls na poziomie 195 tys.
Rynki za dobrą monetę przyjęły sygnały o chęci do podjęcia negocjacji handlowych przez Chiny i USA.
Larry Kudlow, główny doradca ds. gospodarczych Białego Domu nie szczędzi wysiłków, by uspokoić rynki po ogłoszeniu wcześniej przez USA i Chiny zamiarów wprowadzenia wzajemnych ceł. Jego zdaniem, "z czasem" oba mocarstwa gospodarcze osiągną porozumienie ws. handlu.
Podkreślał, że USA wysunęły jedynie "pierwsze propozycje", które zostaną implementowane dopiero po okresie negocjacji i konsultacji, najwcześniej za 2 miesiące. Dodał, w ślad za prezydentem USA D. Trumpem, że Stany nie prowadzą wojny handlowej z Chinami.
Chiny również wyraziły gotowość do rozmów. "Negocjacje są preferowaną przez nas opcją, jednak do tanga trzeba dwojga" - powiedział Cui Tiankai, ambasador ChRL w Waszyngtonie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.