Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, dr Jolanta Wadowska-Król i Zbigniew Cierniak to laureaci Nagrody Związku Górnośląskiego im. Wojciecha Korfantego za 2018 rok.
O przyznaniu wyróżnień zdecydowała 13-osobowa kapituła. Uroczysta gala wręczenia nagród im. Wojciecha Korfantego odbędzie się 19 kwietnia w samo południe w siemianowickim Parku Tradycji przy ul. Orzeszkowej 12 - poinformował w czwartek, 5 kwietnia, portal nettg.pl Grzegorz Franki, lider ZG.
Kapituła Nagrody im. Wojciecha Korfantego zabrałą się we wtorek na obradach, którym przewodniczył szef Rady ZG prof. Zbigniew Widera. W składzie kapituły znaleźli się także: prof. Irena Lipowicz, prof. Joanna Rostropowicz, dr Łucja Staniczek, dr Katarzyna Wencel, red. Beata Tomanek, ks. bp dr Marian Niemiec, prof. Andrzej Klasik, ks. dr hab. Henryk Olszar, ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, dr Waldemar Szendera, Mirosław Sekuła i Grzegorz Franki.
W tym roku postanowiono przyznać trzy nagrody. Laureatami zostali: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach - za aktywną działalność na terenie Górnego Śląska i Polski promującą historię powstań śląskich, plebiscytu i postaci Wojciecha Korfantego; lekarka dr Jolanta Wadowska-Król - za uratowanie w latach 1973-1981 życia i zdrowia wielu dzieci z Katowic-Szopieniec dotkniętych ołowicą oraz Zbigniew Cierniak - za całokształt pracy artystycznej i menedżerskiej w Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.
Nagrody im. Wojciecha Korfantego przyznawane są przez Związek Górnośląski już od 1993 r. Od kilku lat ich wręczenie odbywa się w rodzinnym mieście Korfantego - Siemianowicach Śląskich. Wśród dotychczasowych laureatów jest wiele znanych nazwisk, m.in.: Henryk Mikołaj Górecki, Jan Miodek, Wojciech Kilar, Józef i Jan Skrzek, Kazimierz Kutz, Krystyna i Andrzej Bochenkowie, Damian Zimoń, Jerzy Buzek, Piotr Uszok czy Stanisław Sakiel.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.