W rudzkiej Hucie Pokój zakończyła się budowa stalowej konstrukcji dla centrum stolicy. Montaż dachu z charakterystycznym "generalskim wężykiem" był ostatnim etapem budowy konstrukcji warszawskiej Rotundy PKO Banku Polskiego, którą wykonano w Rudzie Śl. na zlecenie generalnego wykonawcy NDI S.A. Cała inwestycja ma zostać ukończona w czwartym kwartale 2018 r. - poinformowało biuro prasowe Weglokoksu.
Wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Węglokoks Huta Pokój wykonała i zamontowała całą konstrukcję nośną rotundy, na poziomie kondygnacji podziemnych, jak i nadziemnych. Większość elementów stalowych, oprócz zabezpieczenia antykorozyjnego, została pokryta specjalną farbą przeciwpożarową.
- To była wymagająca, a zarazem ciekawa technologicznie i wytwórczo konstrukcja – mówi Witold Wójcicki, prezes Huty Pokój.
– W naszej wytwórni powstało już wiele prestiżowych realizacji. Cieszymy się z pomyślnego zakończenia kolejnej z nich. Jesteśmy gotowi na następne wyzwania – dodaje.
Pierwsze gotowe elementy wykonane przez specjalistów z Huty Pokój wyjechały do Warszawy w listopadzie 2017 r. Od tego czasu systematycznie wykonywano i stawiano kolejne elementy Rotundy. Zadanie nie było łatwe, bo ważący łącznie około 500 t szkielet składał się z wysokiego na ponad 13,5 m 21-tonowego słupa, 13 słupów obwodowych podziemnych (o wysokości 3,5-4 m) i 48 słupów obwodowych naziemnych o wysokości 11-13 m. Ponadto wykonano stalową koronę, tzw. gwiazdę, na której usytuowana została ponad 30-tonowa konstrukcja świetlika Rotundy. Montaż dachu z charakterystycznym "generalskim wężykiem" był ostatnim etapem prac.
Rotunda PKO Banku Polskiego to legendardy warszawski budynek u zbiegu ul. Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych architektonicznie obiektów stolicy. Gmach odbudowywano już raz po wybuchu gazu w 1979 r. Do 23 grudnia 2016 r. w budynku znajdował się Oddział 3 PKO Banku Polskiego. W 2017 r. ruszyła rewitalizacja obiektu.
W rudzkiej wytwórni Huty Pokój powstało wiele konstrukcji na zlecenie krajowych i zagranicznych firm, m.in. konstrukcja fasady stadionu Green Point w Kapsztadzie; konstrukcja stalowa dla Elektrowni Eesti Energia Narva w Estonii; część fasady i wiązary dachowe hali lotniska we Wrocławiu; most kolejowy na Martwej Wiśle; elementy konstrukcji Mostu Łazienkowskiego; konstrukcja nośna dachu Stadionu Śląskiego, czy konstrukcja stalowa dwóch nitek łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Podgórze.
W przeszłości spółka dostarczyła konstrukcje stalowe znanych przedwojennych obiektów, m.in. hali targowej w Katowicach, gmachu Urzędu Skarbowego w Katowicach, czy elementy wieżowca Prudential w Warszawie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
I po co robicie cokolwiek dla warszawki?