O tym, że kopalniany metan, pozyskiwany dzięki stacjom odmetanowania, może stać się źródłem energii wiadomo nie od dziś. Metan stosuje się do produkcji prądu i ciepła. Przetwarzają go układy kogeneracyjne, które mogą zasilać np. budynki użyteczności publicznej.
W gminie Baranów energetyka oparta na metanie wkroczy jednak niebawem na nowy poziom. W związku z zaostrzającymi się przepisami środowiskowymi w Unii Europejskiej, za którymi musi nadążyć nasz kraj, coraz częściej i głośniej mówi się o konieczności większego rozwoju energetyki odnawialnej. Chodzi tu np. o farmy wiatrowe.
Władze Baranowa uzyskały dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 150 mln zł na budowę farmy wiatrowej. Co ma do tego wszystkiego metan? Otóż, w gminie przed wieloma laty działała niewielka kopalnia węgla kamiennego, którą zdecydowano się zamknąć ze względu właśnie na wyjątkowo dużą koncentrację tego gazu w tamtejszych pokładach.
Baranów jest z kolei położony w sporej kotlinie, w której liczba wietrznych dni w ciągu roku nie przekracza kilkunastu. Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej, wspólnie z kolegami z Politechniki Śląskiej podpisali właśnie list intencyjny. Zgodnie z nim, uczelnie mają wspólne opracować projekt powierzchniowej stacji odmetanowania, która pozyska metan z pokładów węgla w Baranowie. Gaz posłuży do zasilenia wiatraków, tak aby mogły się obracać nawet w te dni, kiedy w Baranowie nie wieje.
Planowana data finalizacji inwestycji to 1 kwietnia przyszłego roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kiedyś wytyczne były z moskwy dziś z brukseli.....
Jak ma sens marnowanie energii na obracanie wiatraków przy bezwietrznej pogodzie? Te wiatraki zużywały by użyteczną energię produkując... wiatr :)