Budowany od ponad trzech lat Park Wodny Tychy - czwarty tego typu duży aquapark w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - 30 kwietnia zostanie oficjalnie udostępniony odwiedzającym. Jednorazowo obiekt może pomieścić 1,2 tys. osób, a spodziewana roczna frekwencja może sięgnąć nawet 300 tys. osób.
Wartą ponad 90 mln zł umowę na budowę tyskiego aquaparku, którego generalnym wykonawcą była firma Mostostal Warszawa, podpisano w grudniu 2014 roku; budowa ruszyła w styczniu 2015. Pierwotnie obiekt miał być gotowy najdalej w czwartym kwartale zeszłego roku. Termin otwarcia przesunięto m.in. ze względu na trwające prace wykończeniowe oraz procedury odbioru technicznego obiektu.
Jak podał inwestor - Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej (RCGW) w Tychach - obecnie zakończone zostały wszystkie prace budowlane, wykończeniowe i odbiory techniczne Wodnego Parku Tychy. 9 kwietnia Mostostal Warszawa przekaże budynek inwestorowi i zarządcy obiektu. Datę oficjalnego otwarcia wyznaczono na 30 kwietnia, choć pierwsi goście odwiedzą obiekt już niespełna tydzień wcześniej.
- Jeszcze przed oficjalnym otwarciem zaprosimy do Wodnego Parku Tychy 500 osób, które wygrały bezpłatne wejściówki w organizowanych przez nas konkursach w mediach społecznościowych. Wizyta odbędzie się we wtorek, 24 kwietnia, a po jej zakończeniu zaprosimy gości na kawę lub herbatę i zapytamy o wrażenia - zapowiedział prezes RCGW Zbigniew Gieleciak, oceniając, iż tyski aquapark należy do najnowocześniejszych parków wodnych w kraju.
- Obiekt jednorazowo może pomieścić 1200 osób. W pierwszych dniach spodziewamy się sporej frekwencji - prosimy wziąć to pod uwagę i dlatego zachęcamy do zaplanowania pierwszej wizyty w dogodnym dla odwiedzających terminie majowym - dodał Gieleciak.
Przedstawiciele inwestora przekonują, że Wodny Park Tychy, na tle innych tego typu obiektów, wyróżniają unikatowe atrakcje. Oprócz licznych basenów, będzie można np. skorzystać ze zjeżdżalni Aqualoop z pionowym startem, gdzie zjeżdżając osiąga się przyspieszenie równe prawie trzykrotnemu przyspieszeniu ziemskiemu. Jest też jedyny w Polsce symulator surfingu pod dachem, gdzie zmienna prędkość przepływu wody w niecce umożliwia również naukę surfowania. Gotowa jest m.in. strefa saun i łaźni piwnych, a także centrum solankowe.
Wodny Park Tychy, jako pierwszy aquapark w Polsce, ma własny system zasilania w energię elektryczną i ciepło. Źródłem energii jest biogaz produkowany jest w tyskiej oczyszczalni ścieków, której właścicielem jest RCGW. Gaz dostarczany jest z oczyszczalni do aquaparku ponad 6-kilometrowym rurociągiem. Dzięki bioelektrociepłowni, wyposażonej w dwa generatory o mocy elektrycznej 400 kW każdy, oraz kocioł do produkcji ciepła, biogaz zostanie zamieniony w prąd i ciepło, czyniąc obiekt niemal samowystarczalnym energetycznie.
Zasilanie aquaparku biogazem to pierwsze takie rozwiązanie w Polce. Dzięki niemu koszty utrzymania obiektu mają być o kilkadziesiąt procent niższe niż w typowym parku wodnym, zasilanym energią z sieci. Konieczność zakupu ciepła oraz energii elektrycznej z sieci ciepłowniczej i energetycznej będzie ograniczona do minimum. Możliwe okresowe nadwyżki w produkcji prądu i ciepła będą odpowiednio zagospodarowywane.
Powierzchnia użytkowa tyskiego aquaparku to 16 tys. m kw., z czego 1,7 tys. m kw. to powierzchnia basenów, w tym 400 m kw. basenów zewnętrznych. Obiekt jest podzielony na różne strefy, m.in.: rekreacyjną, sportową, SPA czy fitness. Znajdą się w nim baseny sportowe, sauny, różnego rodzaju zjeżdżalnie (m.in. do zjazdu na pontonie). Jedną z atrakcji - w mieście znanym m.in. z produkcji piwa - mają być kąpiele w ekstrakcie piwnym w wannach z drewnianych bali.
Tyski aquapark to czwarty tej wielkości park wodny w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Inne działają już w Tarnowskich Górach, Dąbrowie Górniczej oraz Rudzie Śląskiej. Mniejszy aquapark znajduje się w Żorach. Budowę podobnego obiektu planują też władze Częstochowy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.