W ubiegłym roku w oddziałach KGHM Polska Miedź SA rozpoczęto program „Efektywność”. Jego celem jest obniżenie jednostkowych kosztów produkcji miedzi. W ramach akcji pracownicy zgłosili ponad 2000 pomysłów, z których kilkaset doczeka się realizacji – dowiedział się portal nettg.pl z informacji biura prasowego spółki.
Projekt, który jest realizowany od 2009 roku ma być wdrożony w ciągu kolejnych trzech lat. W jego ramach przeprowadzono dotychczas ponad 80 warsztatów, w które udało się zaangażować 1500 pracowników. W ten sposób powstało prawie 2000 pomysłów, z których wybrano 200 gotowych do wdrożenia. Mają one przynieść około 80 mln złotych oszczędności.
W projekt zaangażowany jest zarząd KGHM, kadra menedżerska oddziałów, dozór średniego i niskiego szczebla oraz pracownicy fizyczni. Istotą jest, aby wypracowane rozwiązania powstały wysiłkiem wszystkich pracowników i aby były przez nich wspierane i wdrażane. Od nich zależy w dużej mierze realizacja „efektywnych” pomysłów. W obecnie trwającą trzecią falę projektu zaangażowanych jest 26 Liderów Zmian, których wspiera 27 koordynatorów lokalnych, współpracujących w opracowywaniu inicjatyw do wdrożenia.
Program jest realizowany w następujących obszarach : kopalnie, zakłady wzbogacania rud, huty, koszty pracy w produkcji i funkcjach wsparcia. W obszarze kopalni jako główne czynniki mające zwiększyć efektywność zakwalifikowano : zwiększenie czasu efektywnego pracy maszyn poprzez zmiany organizacyjne (reorganizacja logistyki jazdy szybem, optymalizacja czasu rozpoczęcia i zakończenia pracy przez różne typy maszyn dołowych), zwiększenie dostępności maszyn (skrócenie czasu oczekiwania na części zamienne) oraz optymalizacje dróg dostawy (maksymalne wykorzystanie najtańszych kierunków, optymalizacja pracy przenośników oddziałowych).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.