Towarzystwo Finansowe Silesia (spółka nadzorowana przez Ministra Energii i ważny współinwestor dla restrukturyzowanych spółek węglowych i koksowni Victoria) w czwartek, 15 marca nabyło Fabrykę Kotłów Sefako w Sędziszowie od Mars Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego. W uroczystości wziął udział Tadeusz Skobel – podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii.
Nie ujawniono, ile katowickie TFS zapłaciło za 95,97 proc. akcji sędziszowskiej fabryki kotłów. Przed pięciu laty wartość Sefako szacowano na ponad 72,3 mln zł.
- Pozytywnie oceniam nabycie Sefako przez TFS. Jest to stabilny inwestor, który dzięki doświadczeniu obecnego zarządu pozwoli spółce wykorzystać dobre perspektywy rynkowe. TFS ma swój udział w stabilizacji finansowej Polimexu–Mostostal SA, Polskiej Grupy Górniczej oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W ramach budowy synergii W Grupie Kapitałowej TFS liczę na podjęcie współpracy pomiędzy TFS, Sefako oraz Instytutem Automatyki Systemów Automatycznych we Wrocławiu – powiedział wiceminister energii Tadeusz Skobel.
Jadwiga Dyktus, prezes TFS podkreśliła, że zakup fabryki Sefako wpisuje się w strategię katowickiej grupy i buduje synergię jej spółek:
- Jako nowy właściciel utrzymamy profil działania przedsiębiorstwa oraz położymy nacisk na rozwój produktowy w kierunku zwiększenia innowacyjności oferowanych rozwiązań. Widzimy też możliwość umocnienia pozycji spółki na rynku krajowym, jako jednego z liderów biorących udział w realizacji programu modernizacji elektrociepłowni – zapowiedziała Jadwiga Dyktus, prezes zarządu TFS.
Zadowolony ze zbycia fabryki był też Leszek Milczarek, p.o. prezesa Mars TFI:
- Dla Funduszu Mars transakcja oznacza zakończenie udanej inwestycji. Mimo tego, że jeszcze kilka lat temu spółka borykała się z problemami i musiała wręcz walczyć o przetrwanie, udało nam się – choć nie wszystkie posunięcia były łatwe i oczywiste – doprowadzić do sytuacji, gdy fabryka jest stabilną, generującą zysk firmą z dużymi perspektywami, i która aktywnie poszukuje swoich rynkowych szans, oferując nowe produkty. Zachowaliśmy kilkaset miejsc pracy i doprowadziliśmy do sytuacji, kiedy znowu zatrudnia się nowych pracowników. Dzisiaj bez przesady możemy powiedzieć, że Sefako jest przykładem tego, że projekty restrukturyzacyjne można – choć nie bez przeszkód – realizować w sposób bardzo skuteczny – opisywał Milczarek.
Sefako w Sędziszowie jest jednym z większych producentów kotłów energetycznych w Polsce. Znajdują zastosowanie w energetyce zawodowej, przemysłowej, przetwórstwie, przemyśle ogrodniczym. Obecnie około 85-90 proc. przychodów firmy płynie z kontraktów zagranicznych.
- W związku z planowanymi inwestycjami w kraju w energetyce konwencjonalnej, modernizacją elektrociepłowni (m.in. w Programie Energetyka 200+) oraz w świetle zaostrzających się norm ekologicznych bardzo perspektywicznym dla Sefako jest również rynek polski - podkreśla Ewa Pawłowska, menedżer TFS.
Fabryka Kotłów Sefako jest jednym z największych pracodawców w regionie świętokrzyskim. Razem ze spółkami zależnymi (Centralnym Biurem Konstrukcji Kotłów w Tarnowskich Górach oraz SPEC w Sędziszowie) zatrudnia ponad tysiąc osób. Założona została w 1974 r.
Nowy właściciel sędziszowskiego Sefako - katowickie Towarzystwo Finansowe Silesia - w ostatnich latach angażuje się w udane przedsięwzięcia restrukturyzacyjne m.in. w górnictwie w PGG i JSW, posiada także strategiczny pakiet akcji Koksowni Victoria oraz Torpolu.
W zeszłym roku TFS współpracowało ze sprzedawcą udziałów Sefako (Funduszem Mars i jego grupą) w ramach rządowej strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego, uczestnicząc w koncentracji aktywów stoczniowych w Szczecinie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.