Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Katowicach przyjęła stanowisko w sprawie problemów przedsiębiorstw energochłonnych, a konkretnie ewentualnego wzrostu kosztów wynikających z tzw. opłaty mocowej.
Pieniądze z opłaty mocowej (wejdzie w życie koniec pod 2020 r.), którą wraz z rachunkiem za prąd odprowadzi każdy konsument, mają być przeznaczone na niezbędne inwestycje w nowe moce wytwórcze. Przedstawiciele środowiska hutniczego, gdzie udział kosztu energii w ogólnych kosztach sięga 40 proc. - podkreślają, że notyfikowana w lutym przez Komisję Europejską ustawa jest niepełna, bo nie zawiera rozwiązań wprowadzających ulgi w opłacie mocowej dla przedsiębiorstw z branż energochłonnych.
Wysokość opłaty mocowej spodziewana jest na poziomie kilkudziesięciu milionów zł rocznie za jedną terawatogodzinę nabytej energii elektrycznej. Dla hutnictwa to dodatkowy koszt około 300 mln zł rocznie. Przedsiębiorcy przestrzegają, że przemysł energochłonny nie udźwignie obciążenia.
Hutnicza Izba Przemysłowo Handlowa liczy, że rządowi uda się na czas wynegocjować zadowalający dla polskiego przemysłu poziom ulg. Jej przedstawiciel na posiedzeniu WRDS podkreślił, że notyfikacja tego systemu ulg może zająć półtora - dwa lata. A żeby starać się o ulgi w 2020 r., trzeba w 2019 r. złożyć dokumenty.
WRDS zaapelowała w poniedziałkowym, 12 marca, stanowisku o wdrożenie przez rząd i ustawodawcę rozwiązań wskazanych już w uchwale Rady Dialogu Społecznego z 7 kwietnia 2016 r., które fundamentalnie wsparłyby konkurencyjność polskiego sektora energochłonnego.
W stanowisku WRDS wymieniono: objęcie podmiotów energochłonnych systemem ulg w zakresie opłaty jakościowej, objęcie podmiotów energochłonnych systemem ulg w zakresie opłaty przejściowej, wprowadzenia rekompensat kosztów pośrednich CO2, a w przypadku decyzji o przedłużeniu wsparcia wysokosprawnej kogeneracji poza 2018 r. - wdrożenia ulgi w kosztach wsparcia kogeneracji analogicznie, jak w przypadku odnawialnych źródeł energii.
W stanowisku WRDS czytamy, że równocześnie do powyższych działań konieczne jest pilne zmniejszenie istotnie szkodzących nowym inwestycjom dolegliwości dla przemysłów energochłonnych w ramach przepisów o rynku mocy, tj. pilne i sprawne przeprowadzenie przed KE notyfikacji ulgi w opłacie mocowej oraz wprowadzenia przystającego do realiów prowadzenia działalności gospodarczej limitu wyłączeń dla jednostek redukcji zapotrzebowania, dających szansę przedsiębiorstwom energochłonnym na konkurowanie z wytwórcami w ramach rynku mocy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.