Kwestia przyspieszenia prac na uproszczeniem procedury przedłużania koncesji na wydobycie węgla ma zostać poruszona podczas wtorkowego posiedzenia rządu. - Trzeba również zastanowić się nad „puszczeniem” samej poprawki prawa geologicznego i górniczego dotyczącego koncesji. To jest do rozważenia, ale tę kwestię musi rozstrzygnąć Ministerstwo Środowiska – zastrzegł wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
Procedura przedłużenia koncesji była jednym z głównych tematów poniedziałkowego posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Strona społeczna i przedstawiciele Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej alarmowali, że jeśli zmian w przepisach nie uda się wprowadzić na czas, problem z przedłużeniem zgody na wydobycie mogą mieć zakłady, którym koncesja wygasa na początku przyszłego roku. W przypadku ruchu Jankowice, Marcel i Rydułtowy należących do Polskiej Grupy Górniczej, ten termin to 31 stycznia 2019 r.
Jak ustalili obradujący kwestia koncesji ma zostać poruszona podczas wtorkowego posiedzenia rady ministrów przez przedstawiciela resortu energii.
- Zostaliśmy zobowiązani do zaprezentowania, że taki postulat strony społecznej i pracodawców został zgłoszony, i że jest pilna potrzeba, aby jak najszybciej uchwalić regulacje dotyczące koncesji. To jest ważna kwestia dotycząca funkcjonowania branży i inwestowania w nowe pokłady i złoża w poszczególnych kopalniach – podkreślił Tobiszowski i wyraził nadzieję, że taki postulat powinien przyczynić się do szybszego tempa procedowania zmiany przepisów dotyczących przedłużania koncesji na poziomie rządowym, a później parlamentarnym.
Według wiceszefa resortu energii kolejną kwestią, która mogłaby usprawnić przyjęcie nowych przepisów dotyczących konecsji, może być rozdzielenie ścieżki legislacyjnej poszczególnych poprawek w nowelizacji prawa geologicznego i górniczego.
- Ważne jest, co się pojawi obok koncesji w tym projekcie. My jako ministerstwo również czekamy na tę informację. W momencie, kiedy obok koncesji będą tam inne ważne przepisy, które będą wywoływać pewne iskrzenie, to trzeba zastanowić się czy nie rozważyć „puszczenia” tylko poprawki prawa geologicznego dotyczącego koncesji. Chodzi o to, że przepisy nie związane z koncesją mogą blokować te rozstrzygnięcia w dyskusji parlamentarnej i konsultacjach. To jest do rozważenia, ale tę kwestie musi rozstrzygnąć Ministerstwo Środowiska w najbliższych dniach czy tygodniach – podsumował Tobiszowski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.