Kolejne remonty odcinków linii kolejowych w woj. śląskim wpłyną po 11 marca na zmiany w kursowaniu pociągów. Najwięcej utrudnień czeka pasażerów z okolic Dąbrowy Górniczej, Bielska-Białej i Cieszyna. Wprowadzone zostaną m.in. dodatkowe postoje oraz zastępcze autobusy.
Chodzi o tzw. wiosenną korektę rozkładu jazdy, związaną z rozpoczynającymi się pracami na torach, które koordynuje zarządca kolejowej infrastruktury, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Do ograniczeń z tym związanych muszą dostosować się przewoźnicy, m.in. obsługująca zdecydowaną większość tras w woj. śląskim samorządowa spółka Koleje Śląskie.
Remonty na najważniejszej linii S1
Zgodnie z poniedziałkową (5 marca) informacją tego przewoźnika, po 11 marca utrudnienia obejmą m.in. kluczową linię S1 (Częstochowa - Katowice - Gliwice). Będą one związane przede wszystkim z budową przejścia podziemnego w Ząbkowicach oraz pracami pomiędzy stacją Dąbrowa Górnicza Ząbkowice, a stacją Będzin. Z tego względu za część pociągów na linii S1 wyjadą zastępcze autobusy. Od 12 do 23 marca będzie to dotyczyło odcinka Dąbrowa Górnicza Ząbkowice - Dąbrowa Górnicza, a od 17 kwietnia do 8 maja odcinka Dąbrowa Górnicza Ząbkowice - Będzin Ksawera.
Aby zmniejszać związane z tym niedogodności KŚ wprowadzi dodatkowe postoje części pociągów przyspieszonych pomiędzy Dąbrową Górniczą Ząbkowicami a Będzinem. Przewoźnik zasygnalizował też porozumienie z PKP IC o wzajemnym honorowaniu biletów, aby podróżni mieli możliwość skorzystania z pociągów tego przewoźnika.
Tymczasowo zamiast pociągiem - autobusami
Czasowa zastępcza komunikacja autobusowa będzie też wprowadzana na linii S5 (Katowice - Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń). Od 17 kwietnia do 28 maja całkowicie wstrzymany zostanie ruch pociągów na odcinku Bielsko-Biała Główna - Łodygowice. W godzinach szczytowych przewidziane są m.in. autobusy ekspresowe między Bielskiem-Białą a Żywcem (bez postojów). Zmieni się też trasa pociągów Ornak do Zakopanego (pojadą przez Wadowice).
Całkowite wstrzymanie ruchu nastąpi ponadto od 7 maja do 9 czerwca na odcinku Zebrzydowice - Cieszyn. Za wszystkie pociągi wyjadą tam autobusy zastępcze. Zastępcza komunikacja będzie też organizowana od 24 do 28 marca na odcinku Chałupki - Bohumin, z kolei 17 i 18 maja pociągi do Bohumina będą kursowały objazdem przez stację Bohumin Vrbice.
Więcej składów do Lublińca z Częstochowy
Jedną z nowości będzie zwiększenie liczby połączeń na linii S13 (Lubliniec - Częstochowa) - po likwidacji. Koleje Śląskie wraz z samorządem woj. śląskiego wprowadzą tam od 11 czerwca cztery nowe pociągi, aby w miarę możliwości zwiększyć dostępność do transportu publicznego po likwidacji PKS Lubliniec (a także poprawić komunikację w trakcie planowanego remontu drogi krajowej nr 46).
Ponadto na wniosek pasażerów KŚ zasygnalizowały poprawę skomunikowania pociągu wyjeżdżającego z Tarnowskich Gór do Katowic z pociągiem z Wielunia Dąbrowy. Z myślą o podróżnych, którzy muszą dojechać do pracy w dni pomiędzy wolnymi 1 i 3 maja, rozszerzone zostaną terminy kursowania niektórych pociągów o dni: 30 kwietnia oraz 2 i 4 maja.
Innych korekt nie zabraknie
W obecnym rozkładzie jazdy wprowadzone mają zostać jeszcze trzy tzw. korekty. Wśród planów modernizacyjnych PKP PLK na kolejne kilkanaście miesięcy przewidywane są m.in. prace na odcinku Węgierska Górka - Żywiec, przebudowa układu torowego w obrębie stacji Częstochowa, Poraj i Myszków czy prace na odcinku Rybnik - Sumina - Nędza.
KŚ oceniają, że dzięki realizacji tych planów możliwe będzie zwiększenie prędkości jazdy pociągów - w przypadku linii S1 nawet do 160 km/h. Istotne skrócenie czasu jazdy powinno nastąpić również na linii S5 (Katowice - Bielsko Biała - Żywiec - Zwardoń).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.