Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i Krakowski Park Technologiczny (KPT), który zarządza specjalną strefą ekonomiczną w Krakowie, podpisały w poniedziałek porozumienie o współpracy. Inicjatywa ma wspierać wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki.
Obie instytucje poinformowały w poniedziałkowym komunikacie 5 marca, że będą one realizować projekty polegający na łączeniu możliwości inwestycyjnych dostępnych w KPT z finansowaniem ze środków ARP. Inicjatywa - podkreślono - wpisuje się w założenia Polskiej Strefy Inwestycji.
Doświadczeni w zarządzaniu specjalnymi strefami
Dariusz Śliwowski, wiceprezes ARP zaznaczył, że zarówno Agencja Rozwoju Przemysłu jak i Krakowski Park Technologiczny mają duże doświadczenie wynikające z wieloletniego zarządzania specjalnymi strefami ekonomicznymi.
- Przez ten czas dobrze poznaliśmy potrzeby i oczekiwania inwestorów. Chcemy tę wiedzę wykorzystać. Dlatego we współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym przygotowaliśmy specjalną ofertę finansowania - dodał.
Zgodnie z nią przedsiębiorca działający w strefie w oparciu o zezwolenie może otrzymać środki na rozwój prowadzonej działalności, w formie wsparcia płynności finansowej, czy zasilenia w kapitał obrotowy, a także na projekty innowacyjne.
Z instrumentów wsparcia ARP mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, inwestujący na terenie krakowskiej SSE, jak i spółka zarządzająca krakowską specjalną strefą. KPT może np. przeznaczyć środki na wyposażenie obszarów pod inwestycje zgodnie z oczekiwaniami inwestorów.
Kurs na reindustrializację
Prezes Krakowskiego Parku Technologicznego Wojciech Przybylski poinformował, że współpraca KPT z Agencją Rozwoju Przemysłu wpisuje się w działania z zakresu reindustrializacji oraz wsparcia innowacyjności, stanowiące filary Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
- Wierzymy, że współpraca z ARP i całą Grupą PFR będzie korzystna zarówno z punktu widzenia klientów naszej specjalnej strefy ekonomicznej, jak i samego parku technologicznego - dodał.
Zgodnie z porozumieniem, ARP i KPT będą także wspierać procesy transferu wiedzy i wymieniać się doświadczeniami związanymi z gospodarczymi inwestycjami, a także podejmować działania w pozyskaniu nowych inwestorów.
Według przedstawionych danych Agencja Rozwoju Przemysłu od 2005 roku udzieliła przedsiębiorcom finansowania na łączną kwotę ponad 4,5 mld zł. Wśród beneficjentów pożyczek są zarówno firmy publiczne, jak i prywatne z ponad 20 branż. Od niedawna z oferty pożyczkowej ARP mogą skorzystać nie tylko duże i średniej wielkości przedsiębiorstwa, lecz także małe i mikrofirmy, dla których wysokość finansowania wynosi do 2 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.