W czwartek, 1 marca, katowicki Oddział Agencji Rozwoju Przemysłu SA obchodził 15-lecie działalności w obszarze wspierania procesów restrukturyzacyjno - rozwojowych w polskim górnictwie węgla kamiennego.
Oddział monitoruje bieżącą sytuację w branży, jak również ocenia celowość wydatkowania środków publicznych na prowadzenie likwidacji kopalń przekazanych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Ponadto kontroluje zagospodarowanie majątku po likwidowanych zakładach. Należy podkreślić, że opracowania Oddziału ułatwiały kolejnym ministrom podejmowanie decyzji strategicznych odnośnie dalszego funkcjonowania branży.
W ramach prowadzonego monitoringu Oddział gromadzi, analizuje i przygotowuje opinie oraz przedstawia propozycje działań we wszystkich obszarach działalności krajowego sektora górnictwa węgla kamiennego, czyli: działalności produkcyjnej, sprzedaży i dystrybucji, obszarze ekonomiczno-finansowym, działalności inwestycyjnej, zagospodarowaniu i zbywaniu majątku, procesach restrukturyzacyjnych oraz prawidłowości wykorzystania dotacji budżetowej.
Swoja misję Oddział realizuje poprzez dostarczanie niezbędnych danych, raportów i analiz, opinii i ocen w obszarze rynku oraz funkcjonowania sektora górnictwa węgla kamiennego. Rocznie powstaje ponad 180 opracowań analitycznych. Ponadto Oddział dostarcza do Głównego Urzędu Statystycznego 11 miesięcznych sprawozdań. Analizuje dane z 26 kopalń węgla kamiennego i brunatnego.
Katowicki Oddział ARP wykonuje także usługi na rzecz Ministerstwa Energii. W ich ramach monitoruje: zmiany stanu zatrudnienia w w górnictwie węgla kamiennego, obrót węglem przez producentów na rynku krajowym i międzynarodowym oraz sposoby wykorzystania dotacji przez producentów na rynku krajowym i międzynarodowym. Ponadto bierze udział w projektowaniu rozwiązań legislacyjnych dotyczących górnictwa węgla kamiennego. Analizuje i opiniuje wieloletnie programy i strategie funkcjonowania przedsiębiorstw z tego sektora.
Odział ARP w Katowicach upowszechnia także wiedzę o rynku i sektorze węgla kamiennego. W tym celu stworzył portal Polski Rynek Węgla. Ponadto we współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa, Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla, Akademią Górniczo-Hutniczą i Politechniką Śląską stworzył platformę Forum Innowacyjnego Węgla. Gromadzone na niej informacje dotyczą technologii czystej produkcji węgla oraz jego transportu i przetwarzania, sposobów ograniczenia emisji szkodliwych substancji powstających przy spalaniu i możliwości zagospodarowania w sposób minimalizujący jego wpływ na środowisko.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu. Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
W jakiej służbie, jak były dyrektor, przewodniczący RN Srk sa, wykazał się niedostatecznym nadzorem nad tą spółką... a pan plecień razem z szafarzem pisali chanson de geste..