Kontynentem, który będzie decydował o przyszłości branży węgla kamiennego jest Azja - przekonywał Jerzy Kicki z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi PAN, podczas XXVII Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie.
- Dzisiaj górnictwo ma charakter globalny, aby zaistnieć, trzeba się w tym świecie mocno rozpychać. Branża jest w momencie zwrotnym, musi sięgać po innowacje - podkreślił Jerzy Kicki, organizator SEP.
Jego zdaniem KGHM w wielu obszarach nie odbiega od światowych standardów, tą drogą na pewno podąży też JSW.
- Chciałbym, aby także PGG dopracowało się takiej wizji - dodał Jerzy Kicki.
SEP wsłuchuje się w potrzeby branży. Jako przykład ekspert podał warsztaty na temat koncesji wydobywczych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zapowiedział, że za rok zostanie podjęty m.in. temat współpracy z samorządami.
O tym, co się dzieje w górnictwie na świecie, decydują dwie potęgi: Chiny i USA. Na trzecim miejscu są Indie. To ci gracze, zdaniem Jerzego Kickiego, rozdają dzisiaj karty.
- Rola węgla przedstawia się coraz bardziej płasko. Zwycięża gaz, energetyka odnawialna. Musimy w Polsce zrozumieć, że węgiel będzie o obecny w energetyce, ale też będzie podlegał coraz większym wpływom tego, co się dzieje wokół nas, na rynku globalnym, gdzie energia odnawialna tanieje - mówił Jerzy Kicki.
Podkreślił, że w USA nastąpił gwałtowny spadek pozycji węgla. W 2016 r. więcej wyprodukowano energii z gazu niż w węgla. Prezydent Trump co prawda obiecał odbudowę pozycji węgla, ale realny wzrost wydobycia w tym kraju w 2017 r. należy traktować jako incydentalny.
Jerzy Kicki wspomniał też o tym, co się dzieje w Chinach, które zmieniły politykę energetyczną. W 2015 r. po raz pierwszy od 15 lat w tym kraju spadła emisja dwutlenku węgla. Zamknięto część elektrowni węglowych, zaczęto inwestować w energetykę odnawialną. W ślad za tymi decyzjami poszli Hindusi, którzy zapowiedzieli, że do 2027 r. nie powstanie u nich żadna elektrownia węglowa.
- Zużycie energii w Polsce rośnie, ale niewspółmiernie do PKB. Coraz mniej energii potrzebujemy żeby pchnąć gospodarkę na szybsze tory. To odczuwa cały świat - mówił Kicki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.