W czwartek, 22 lutego, premier Mateusz Morawiecki ogłosi antysmogowy pakiet "Stop smog" - zapowiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że to będzie "komplementarne" rozwiązanie w walce ze smogiem. Dodał, że rząd chce zaproponować zachętę do wymiany pieców na bardziej ekologiczne.
Kowalczyk, w czwartkowej audycji w radiu TOK FM, poinformował, że pakiet "Stop smog" będzie rozwiązaniem "komplementarnym".
- Różne resorty nad tym pracują i różne resorty dają swój wkład, ale to musi być komplementarne rozwiązanie w walce ze smogiem - dodał.
Pakiet musi być wiarygodny
- Musimy przedstawić wiarygodny pakiet, który będzie prowadził do tego, że będzie to stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu bardzo mocno ograniczone - zaznaczył Kowalczyk.
Podkreślił, że nie da się tego zrobić w ciągu miesiąca, roku czy dwóch.
- To są ogromne przedsięwzięcia, to jest przestawienie choćby budownictwa indywidualnego na zmianę systemu ogrzewania, który teraz daje dużo smogu - tłumaczył.
Przypomniał, że dotąd uwaga była skupiona na dużych emitentach pyłów.
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska podpisał umowy na ponad 20 mld zł na termomodernizację, co spowoduje oczywiście zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło i tym samym emisję (...) pyłów - zaznaczył minister środowiska.
Pora na indywidualnych emitentów zanieczyszczeń
Dodał, że teraz rząd chce się skupić na emitentach indywidualnych i takim programem zajmie się Ministerstwo Środowiska.
- Będziemy chcieli zaproponować zachętę do wymiany pieców ogrzewających z takich, które dają dużo pyłów, czyli z węgla, miału, na ekologiczne paliwo - gaz, energia elektryczna - wyjaśnił Kowalczyk, wskazując, że w tym zakresie przebiega ścisła współpraca z Ministerstwem Energii.
- Chodzi o to, by energia elektryczna np. zużywana w nocy była dużo tańsza, żeby było to zachętą do przechodzenia na ten system ogrzewania - tłumaczył.
Rząd nie przerzuci kosztów na samorządy
Powiedział, że rząd będzie dopłacał do wymiany takiego pieca.
- Na pewno nie będzie tak, że to samorządy będą zobowiązane znaleźć środki na wymianę tych instalacji. Niczego nie będziemy narzucać w sposób prawny - mówił.
Na ten cel - jak wskazał szef MŚ - rząd chce przeznaczyć 10-20 mld zł.
- Ten program dopracowujemy, więc nie chciałbym dzisiaj już precyzyjnie o tym mówić - będzie ogłoszony - myślę, że w ciągu dwóch tygodni. Jest on rozłożony na wiele lat - powiedział.
Dodał, że środki finansowe przeznaczone na ten cel będą pochodzić zarówno z perspektywy unijnej "Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko", a także ze środków własnych NFOŚiGW.
- Liczymy na to, że uda się jeszcze wpisać w następnej perspektywie środki na ten cel - wskazał minister środowiska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.