Muzeum Powstań Śląskich wraz z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zapraszają do wzięcia udziału w konkursie "Polskie Komitety Plebiscytowe - dawniej i dziś".
Z okazji 98. rocznicy utworzenia Polskiego Komisariatu Plebiscytowego Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach organizują konkurs dla uczniów szkół wszystkich szczebli.
Wystarczy odnaleźć, opisać i sfotografować miejsce, w którym znajdowała się siedziba jednego z komitetów plebiscytowych we własnym albo sąsiednim mieście (Bytom, Gliwice, Głubczyce, Katowice, Kluczbork, Kędzierzyn-Koźle, Chorzów, Lubliniec, Olesno, Opole, Prudnik, Pszczyna, Racibórz, Rybnik, Strzelce Opolskie, Tarnowskie Góry, Zabrze).
Plebiscyt o przynależność państwową Górnego Śląska do Polski lub Niemiec odbył się 20 marca 1921 r. Głosowanie odbywało się pod nadzorem alianckiej Komisji Międzysojuszniczej. Z ramienia rządu RP, polską akcją plebiscytową kierował Wojciech Korfanty, a siedziba Polskiego Komisariatu Plebiscytowego znajdowała się w bytomskim hotelu "Lomnitz". Zadaniem komisariatu było zorganizowanie głosowania oraz akcja propagandowa. Obie strony zmobilizowały swe społeczeństwa. Organizowano zbiórki pieniężne, wiece oraz komitety pomocy. Wydrukowano tysiące broszurek, plakatów, wizytówek, znaczków, ulotek, kalendarzy. Kręcono nawet filmy i wydawano płyty z pieśniami patriotycznymi. Na dużą skalę wykorzystywano karykaturę.
Na terenie poszczególnych powiatów na Górnym Śląsku prace propagandowe i organizacyjne przed plebiscytem wykonywało 17 działających w ramach Polskiego Komisariatu Plebiscytowego Komitetów Plebiscytowych.
W rocznicę głosowania, 20 marca 2018 r. w ramach konkursu odbędzie się m.in. "klasówka powstańcza". Miesiąc później, 20 kwietnia zaplanowano w Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach przy ul. św. Jana 10 podsumowanie konkursu wraz z wystawą prac. Pokonkursową ekspozycję można będzie oglądać później w siedzibie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach przy ul. Wiktora Polaka 1.
Z regulaminem konkursu zapoznać można się na stronie MPŚ (zamieszczamy go też niżej). Termin składania prac konkursowych upływa 27 marca tego roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK