Prezydent RP Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. RDS uzyska nowe kompetencje, wzmocni swoją pozycję.
Projekt ma usprawnić prowadzenie dialogu społecznego na szczeblu krajowym i regionalnym. Rozwiązania zawarte w nim można podzielić na trzy kategorie. W pierwszej są propozycje zwiększające katalog kompetencji całej rady i kompetencji autonomicznych strony pracowników i strony pracodawców. W drugiej zmiany wzmacniające organizacyjnie radę, w trzeciej - propozycje doprecyzowujące i proceduralne dotyczące wojewódzkich rad dialogu społecznego.
RDS uzyska prawo do opiniowania projektów strategii, projektów programów oraz projektów innych dokumentów rządowych dotyczących planowanych działań Rady Ministrów. To da jej wpływ na tworzenie innych niż ustawy dokumentów rządowych.
Rada będzie mogła wystąpić do izb parlamentu o umożliwienie przedstawienia informacji dotyczącej spraw o istotnym znaczeniu dla zadań realizowanych przez radę. Ma to na celu promowanie idei dialogu społecznego, szersze informowanie o działalności rady.
Strona pracowników i strona pracodawców rady zyska możliwość występowania do ministra właściwego do spraw finansów publicznych z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej, w przypadku niejednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego.
Rozszerzony zostanie krąg osób mogących brać udział w posiedzeniach rady, z głosem doradczym, o przedstawiciela Głównego Inspektora Pracy.
Doprecyzowano kompetencje WRDS, procedury głosowań, zasady finansowania ekspertyz i opinii oraz kosztów związanych z podróżami służbowymi i kosztów dojazdu na posiedzenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.