Projekt Polityki Surowcowej Państwa (PSP) jest gotowy od września 2017 r. Jak podkreślił prof. Mariusz Orion Jędrysek, wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju, teraz prowadzone są konsultacje regionalne, trwa rozszerzania projektu, ale też realizacja części jego zapisów.
- PSP ma nam zapewnić obniżenie ryzyka. Wiele surowców importujemy, chociaż jesteśmy w nie zasobni, mamy własną bazę. Każdy surowiec ma swój czas. Musimy działać z wyprzedzeniem, bo trafiając w ten właściwy czas możemy wiele zyskać – mówił prof. Jędrysek podczas konferencji (31 stycznia) na temat PSP w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.
Podkreślił, że istniejący projekt PSP to dokument rozwojowy, swoiste rusztowanie, które trzeba wypełnić treścią. Zaprosił do współpracy specjalistów w tym temacie, samorządowców i przedsiębiorców.
- NIK przeprowadził trzy kontrole w zakresie udzielania koncesji na niektóre z surowców. Nie zostawił suchej nitki na Państwowym Instytucie Geologicznym. To tragiczne zarzuty i nie sposób jest mi się z nimi nie zgodzić. Mamy do czynienia z totalnym bałaganem. PIG to jednostka naukowa, a nie wykonawcza. Konieczne jest powołanie Polskiej Agencji Geologicznej, jednostki, która będzie gospodarować środkami publicznymi – mówił prof. Jędryska.
Dodał, że zaczynamy budowę na ruinach. Przez ostatnie lata w branży surowców nie było gospodarza. Jeśli będą sprzyjające warunki prace nad uregulowaniem rynku surowców powinny się zakończyć w ciągu dwóch lat.
Tematem dzisiejszej konferencji regionalnej w Katowicach jest jedno z fundamentalnych założeń PSP: pozyskiwanie surowców ze złóż kopalin. Projekt Polityka Surowcowa Państwa jest opracowywany w rządzie od ponad roku. Aktualnie projekt, poprzez szereg konsultacji, jest omawiany na szczeblu regionalnym ze światem nauki, biznesu i z przedstawicielami lokalnych społeczności.
Poprzednią konferencję gościł Kraków. Następne odbędą się we Wrocławiu, Szczecinie, Łodzi, Kielcach, Gdańsku, Poznaniu i w Rzeszowie. Podsumowująca konferencja odbędzie się w lipcu w Warszawie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.