Giełdy w zachodniej Europie powróciły do zwyżek - po dwudniowej wyprzedaży i najmocniejszych zniżkach od listopada 2017 r. Rynki czekają na finał posiedzenia Fed - podają maklerzy.
W środę, 31 stycznia, kończy się dwudniowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Ostatni raz przewodniczy mu Janet Yellen - jej kadencja jako szefowej Fed kończy się 2 lutego. Komunikat po posiedzeniu Fed zostanie ogłoszony o 20.00.
Tymczasem kilkanaście godzin minęło od przedstawienia przez prezydenta USA Donalda Trumpa pierwszego orędzia o stanie państwa. Podczas wtorkowej połączonej sesji obu izb Kongresu prezydent USA zaprezentował m.in. listę osiągnięć gospodarczych za jego rocznego pobytu w Białym Domu: rekordowo niskiego, najniższego od 17 lat wskaźnika bezrobocia, wzrostu PKB, rekordów na giełdach, przeprowadzenia historycznej reformy podatków, która przyczyniła się do wzrostu dochodów zatrudnionych, zwiększenia zatrudnienia w sektorze produkcyjnym, wznowienia inwestowania przez korporacje takie jak Apple, ExxonMobil czy Chevrolet na terenie Stanów Zjednoczonych.
Trump zaapelował o modernizację amerykańskiej infrastruktury i opracowanie przez Kongres USA ustawy, która wygeneruje co najmniej 1,5 biliona USD na nowe inwestycje infrastrukturalne, których Ameryka mocno potrzebuje.
- Po tym wystąpieniu dolar trochę się osłabił, co przełożyło się pozytywnie na akcje - mówi Rick Spooner, główny analityk rynku w CMC Markets Asia Pacific.
Tymczasem w środę na rynkach już sporo danych makro.
Lepsze od oczekiwań rynkowych są wskaźniki z Japonii: produkcja przemysłowa w grudniu 2017 r. wzrosła o 2,7 proc. mdm, po wzroście o 0,5 proc. miesiąc wcześniej - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie, w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji mdm o 1,5 proc. Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 4,2 proc., po wzroście w XI o 3,6 proc. - podał resort gospodarki. Tu spodziewano się wzrostu o 3,3 proc.
Poprawę widać też w gospodarce W.Brytanii - w styczniu nastroje brytyjskich konsumentów mocno się poprawiły. Wskaźnik zaufania wyniósł -9,0 pkt. wobec -13,0 pkt. poprzednio - podał GfK NOP Ltd. Analitycy spodziewali się w I wskaźnika na poziomie -13,0 pkt., bez zmian. Wskazanie z grudnia 2017 r. było najniższe od grudnia 2013 r.
Wskaźniki PMI z Chin były z kolei słabsze od prognoz - w przemyśle, a lepsze - w usługach.
Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w styczniu 51,3 pkt. wobec 51,6 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 51,6 pkt.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.