Każdy surowiec ma swój czas. Trzeba korzystać z surowców, kiedy jest na nie największe zapotrzebowanie. Musimy przewidywać, co będzie się działo - mówił w środę, 17 stycznia, w Krakowie Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek. Jak podkreślił przewidywanie to jeden z celów polityki surowcowej państwa, podobnie jak obniżenie ryzyka inwestycyjnego w tym obszarze.
W Krakowie odbyło się pierwsze z cyklu regionalnych spotkań konsultacyjnych dotyczących projektu "Polityki Surowcowej Państwa". Kolejne planowane są m.in. w Katowicach, Łodzi, Szczecinie, Wrocławiu, Kielcach, Poznaniu i Gdańsku. W otwarciu konferencji uczestniczyła wicepremier Beata Szydło, która wyraziła nadzieję, że efektem spotkań w całej Polsce będzie przyjęcie przez rząd "dobrego programu".
- Polityka surowcowa jest niezwykle istotna, stąd była decyzja o powołaniu pełnomocnika i postawieniu tego tematu jako jednego z priorytetowych w ministerstwie środowiska - mówiła Szydło.
Główny Geolog Kraju i pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa Mariusz Orion Jędrysek podkreślił w swoim wystąpieniu, że jeśli chodzi o politykę surowcową Polska ma wieloletnie zaniedbania: zarówno jeśli chodzi o rozwiązania prawne, jak i administrację geologiczną.
- Każdy surowiec ma swój czas. Trzeba korzystać z tych surowców, które się ma wtedy, kiedy jest na nie największe zapotrzebowanie. Musimy przewidywać, co będzie się działo i polityka surowcowa między innymi temu przewidywaniu ma służyć - mówił Jędrysek.
Podkreślił, że Polska na bardzo bogate zaplecze surowcowe.
- Dobra polityka surowcowa może budować silne regiony. Każdy geolog, każdy górnik implikuje powstanie od trzech do sześciu miejsc pracy w regionie. To oznacza potężny zastrzyk finansowy - mówił.
Podkreślił, że konieczne jest obniżenie ryzyka inwestycyjnego w sektorze surowcowym oraz powołanie silnej rządowej agencji zajmującej się sprawami geologicznymi - Polskiej Agencji Geologicznej, która ma być jak mówił Jędrysek "zwornikiem między środowiskiem naukowym, przemysłem i administracją geologiczną" i ma wdrażać politykę surowcową państwa.
Jak mówił Jędrysek mamy w Polsce ponad 7 tys. koncesjonowanych obiektów górniczych, ale obok nich działa ok. 3 tys. podmiotów nielegalnie eksploatujących złoża - głównie dotyczy to kruszyw, bursztynu i torfu.
Główny Geolog Kraju poinformował, że Polska chce eksploatować metale, w tym pierwiastki ziem rzadkich z dna Atlantyku i jest szansa, że umowa w tej sprawie z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego (MODM) zostanie podpisana w ciągu kilku tygodni.
Jędrysek mówił, że mając wyznaczony obszar na środkowym Atlantyku tuż pod Azorami do poszukiwań, a w przyszłości eksploatacji zasobów siarczków metali kolorowych "Polska wchodzi do pierwszej ligi".
- Jesteśmy wśród siedmiu krajów na świecie, który taki kontrakt będą miały - powiedział.
Uczestniczący w konferencji wiceminister finansów Wiesław Janczyk zapewnił, że rząd "nie ma planów wprowadzania podatków sektorowych".
- Jeśli chodzi o politykę surowcową, działacie państwo na obszarze otwartym, na którym nikt nie pozycjonuje nowych danin, chyba że ten postulat przyjdzie ze środowiska - zapewnił.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.