Zasady ogłaszania bezpłatnej komunikacji miejskiej w dni szczególnie wysokich stężeń smogu uzgodniła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) z organizatorami komunikacji miejskiej na swoim terenie oraz z należącymi do regionalnego samorządu Kolejami Śląskimi.
Jak poinformowała we wtorek, 16 stycznia, rzeczniczka GZM Kamila Rożnowska, zawarte porozumienie określa wspólne zasady koordynowania i ogłaszania bezpłatnych przejazdów dla kierowców i jednego współpasażera, gdy prognozowane stężenia zanieczyszczeń w powietrzu (pyłu PM10) będą przekraczały wartości alarmowe.
Według informacji Rożnowskiej tzw. dzień smogowy będą ogłaszały Koleje Śląskie, które prawo do bezpłatnych przejazdów wprowadzą, gdy przekroczenia norm zanieczyszczeń powietrza będą prognozowane przynajmniej na jednym z siedmiu obszarów, wyodrębnionych w prognozach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.
Na obszarze Metropolii bezpłatne przejazdy mają być ogłaszane, gdy prognozy przekroczenia norm będą dotyczyły przynajmniej jednego z dwóch wyznaczonych przez WIOŚ obszarów, obejmujących gminy i miasta GZM (chodzi o obszar centralny i/lub rybnicko-pszczyński).
Ponieważ Metropolia nie jest jeszcze organizatorem transportu publicznego, decyzja o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów każdorazowo będzie musiała zostać usankcjonowana wewnętrznymi decyzjami poszczególnych organizatorów, którzy działają na jej obszarze: KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry.
Prawo do bezpłatnych przejazdów w dni smogowe będzie honorowane na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazdu, z którego tego dnia jego użytkownik nie skorzysta, wybierając pociąg. Z bezpłatnego przejazdu będzie mogła skorzystać jeszcze jedna towarzysząca mu osoba.
Każdorazowo decyzja o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów podejmowana ma być do godz. 15. dnia poprzedzającego. Porozumienie dopuszcza również możliwość wprowadzenia bezpłatnych przejazdów w sytuacjach nadzwyczajnych - organizatorzy będą wówczas wdrażali odpowiednie procedury w czasie czterech godzin.
- To porozumienie bez precedensu, ponieważ dotychczas nie prowadzono w tym zakresie zintegrowanych działań na taką skalę - ocenił, cytowany przez Rożnowską, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Grzegorz Kwitek.
We wstępie do porozumienia partnerzy za konieczne uznali działania na rzecz zrównoważonej mobilności "poprzez zachęcanie mieszkańców Metropolii, aby w trakcie dni, w których następuje przekroczenie dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10 pozostawili swoje samochody oraz korzystali z bezpłatnych przewozów w ramach publicznego transportu zbiorowego".
W poniedziałek bezpłatne przejazdy dla kierowców, a także osób im towarzyszących, ogłosiły marszałkowskie Koleje Śląskie. Wobec prognozowanej złej jakości powietrza przewoźnik zdecydował się na to po raz pierwszy w tym roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.