W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od poniedziałku 15 stycznia będzie można ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu Geologia i górnictwo. Do wykorzystania jest w sumie 250 mln zł w formie dotacji i pożyczki - poinformował NFOŚiGW w piątkowym komunikacie.
Celem programu jest ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko wynikającego z wydobycia kopalin i likwidacji zakładów górniczych poprzez: rekultywację gruntów na terenach zdegradowanych działalnością wydobywczą; eliminowanie zagrożeń wynikających z zakresu budowy i użytkowania obiektów budowlanych i wyrobisk górniczych; monitoring stanu środowiska i przeciwdziałanie poważnym awariom w górnictwie.
Dofinansowanie udzielane będzie w formie dotacji (240 mln zł) lub pożyczki (10 mln zł) - do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, z uwzględnieniem przepisów o pomocy publicznej.
NFOŚiGW informuje, że beneficjentami dotacji mogą być: finansowane w całości lub w części ze środków budżetu państwa w formie dotacji podmiotowych i celowych podmioty i instytucje, których działalność regulują przepisy Prawa geologicznego i górniczego; podmioty wskazane w ustawach restrukturyzacyjnych dotyczących górnictwa; jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz jednostki powołane do prowadzenia działań ratowniczych w górnictwie.
O pożyczkę mogą starać się podmioty i instytucje, których działalność regulują przepisy ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Fundusz poinformował też, że istnieje możliwość przekwalifikowania wniosków dotacyjnych na pożyczkowe zgodnie z zapisami programu.
W poprzednim naborze, w 2017 r., w ramach programu wpłynęło łącznie 15 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę ok. 49 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.