Rocznie z kopalń Polskiej Grupy Górniczej wydziela się 270 mln m sześć. metanu. - Liczymy, że dzięki programowi Geo-Metan do powietrza w kopalni będzie się wydzielało o 10-20 proc. metanu mniej – podkreśla Piotr Bojarski, wiceprezes zarządu ds. produkcji w PGG.
List intencyjny w sprawie realizacji programu Geo-Metan, który ma polegać na wydobyciu metanu z pokładów węgla jeszcze przed rozpoczęciem wydobycia węgla, podpisali w czwartek, 11 stycznia, prezesi PGNiG, PGG, JSW i Tauronu. Dzięki temu oprócz zwiększenia krajowego wydobycia gazu ziemnego ma się również poprawić bezpieczeństwo w kopalniach związane z zagrożeniem metanowym.
Jak zaznacza Piotr Bojarski, wiceprezes zarządu ds. produkcji w PGG, rocznie z kopalń spółki wydziela się ponad 270 mln m sześć. metanu. - Ujęcie metanu jest na poziomie 80-90 mln m sześć., z tego wykorzystujemy około dwie trzecie, a w najlepszym przypadku trzy czwarte. Ujęcie metanu polega na wyłapaniu go z górotworu poprzez wiercenie otworów nad ścianą w trakcie eksploatacji. W ten sposób udaje nam się ująć maksymalnie do 30 proc. metanu, reszta wydziela się z węgla do powietrza w kopalni. Takiego metanu zmieszanego z powietrzem nie da się już w żaden sposób wykorzystać. To jest nieopłacalne – mówi Bojarski.
Wiceprezes PGG podkreśla, że projekt Geo-Metan zakłada wydobycie metanu jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji. - Otwór jest wiercony z powierzchni, a następnie przeprowadzane jest odgazowanie tego węgla. Na ile się to uda? Do tej pory w polskim górnictwie było niewiele tego typu prób i też niewiele z tego wychodziło. Gilowice to jest pierwsze takie skuteczne szczelinowanie, gdzie w stosunkowo długim horyzoncie czasowym metan się wydziela. Jeżeli to się potwierdzi, to w efekcie pozwoli nam zmniejszyć ilość metanu, który z węgla wydziela się do powietrza. Na pewno nie uda się w ten sposób zmniejszyć całkowicie wydzielania metanu, ale liczmy, że zamiast 70 proc. w powietrze będzie szło tylko 50-60 proc. metanu, czyli jego emisja zmniejszy się o 10-20 proc. - wylicza Bojarski.
W kopalniach PGG metan ujmowany z pokładów węgla i spalany w silnikach gazowych już teraz wykorzystywany jest do produkcji prądu, ciepła i chłodu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
I to diesle
Ale zanieczyszczeń z kolejek spalinowych coraz więcej.