W pierwszym półroczu 2018 r. spodziewane są pierwsze rozstrzygnięcia dotyczące kształtu unijnego programu wsparcia transformacji regionów górniczych i wysokoemisyjnych; program umożliwi m.in. inwestycje i przedsięwzięcia innowacyjne na Śląsku - ocenia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
O inicjatywę Komisji Europejskiej, w ramach której możliwe będzie m.in. unijne wsparcie na rewitalizację terenów poprzemysłowych na Górnym Śląsku, ministra energii pytali w środę, 10 stycznia, w Sejmie posłowie PiS Wojciech Zubowski i Grzegorz Matusiak.
Wiceminister Tobiszowski poinformował, że trwają intensywne prace nad szczegółami programu. Przypomniał, że ma on służyć m.in. przywróceniu terenów poprzemysłowych do życia gospodarczego, jak niegdyś miało to miejsce np. w Niemczech. Działania w tym zakresie mają być spójne z zaprezentowanym w grudniu przez rząd Programem dla Śląska.
Oficjalna inauguracja programu wsparcia regionów górniczych przez Komisję Europejską - jak relacjonował w środę, 10 stycznia, w Sejmie Tobiszowski - odbyła się w grudniu ub. roku w Strasburgu. Nad szczegółami programu odnośnie Górnego Śląska pracują obecnie dwie grypy robocze.
W dotychczasowych rozmowach ustalono m.in. wstępne kryteria projektów realizowanych w ramach programu. Jak mówił Tobiszowski, chodzi m.in. o przygotowane już inwestycje, możliwe do szybkiej realizacji, a także przedsięwzięcia innowacyjne.
Jedna z grup roboczych analizuje kwestie rozwoju gospodarczego i strukturalnego transformacji regionów pogórniczych, druga - kwestie eko-innowacji i zaawansowanych technologii węglowych.
- To pokazuje kierunek, w którym chcemy iść w ramach tych programów - powiedział wiceminister, który liczy na to, że taki program wsparcia, przywracający do życia tereny poprzemysłowe i nadający im nowe funkcje, stanie się wzorem dla innych regionów w Polsce i w Europie.
W ocenie Tobiszowskiego, fakt, że gotowy jest już także rządowy Program dla Śląska, w którym zawarto katalog konkretnych przedsięwzięć do realizacji, wzmacnia polską pozycję w rozmowach z Komisją Europejską o programie wsparcie dla Śląska jako regionu górniczego.
Wiceminister wskazał, że w realizację programu włączonych będzie wiele podmiotów: samorządy, instytucje naukowo-badawcze, strefy ekonomiczne i przedsiębiorstwa.
- Jeśli chodzi o instytucje, gama jest bardzo szeroka, nie ma tutaj zamkniętych pól. Bardziej nam chodzi o aktywność, o pokazanie pewnych rozwiązań, które mogą być wdrożone i zmienić charakter - w tym przypadku województwa śląskiego i terenów poprzemysłowych - wyjaśnił wiceszef resortu energii.
- Restrukturyzacja regionów górniczych, prace badawcze, tereny inwestycyjne likwidowanych kopalń - to są te grupy, w których będziemy się obracać; w tych grupach będziemy poszukiwali rozwiązań inwestycyjnych, aby nastąpiło stosowne pobudzenie na terenach poprzemysłowych - podsumował wiceminister, oceniając, iż strona polska jest dobrze przygotowana do realizacji takiego programu.
Uruchamiany przez Komisję Europejską program dla regionów górniczych w okresie transformacji to jedno z działań towarzyszących strategii nakreślonej w przyjętym przed rokiem unijnym pakiecie "Czysta energia dla wszystkich Europejczyków". W grudniu do założeń programu odniósł się w specjalnym stanowisku Związek Zawodowy Górników w Polsce, który sprzeciwia się temu, by warunkiem unijnego wsparcia dla regionów górniczych w okresie ich transformacji było odejście od węgla jako surowca energetycznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Na inwestycje maciekase a zaplacic gornikowi to nie .Moj dzisiejszy ror to 2258.76gr