Najwyżej położona droga w województwie opolskim otrzymała nawierzchnię z kruszywa wydobywanego w kopalni szarogłazu w Dębowcu. Sześć kilometrów nowej nawierzchni oddano niedawno do użytku.
Biskupia Kopa (890 m n.p.m.) to najwyższy szczyt po polskiej stronie Gór Opawskich a zarazem najwyższe wzniesienie województwa opolskiego. Droga z Pokrzywny nie prowadzi na sam szczyt, lecz do schroniska PTTK Pod Biskupią Kopą leżącego nieco poniżej szczytu i kończy się tuż za nim przy granicy polsko-czeskiej. Dotąd posiadała ona nawierzchnię gruntową. Remont na zlecenie Nadleśnictwa Prudnik rozpoczął się w czerwcu 2016 r., a zakończył późną jesienią 2017 r. Po modernizacji droga uzyskała nawierzchnię z szarogłazu, a więc skały rodzimej Gór Opawskich, pozyskiwanego w kopalni Dębowiec, znajdującej się u podnóża Kobylicy (395 m n.p.m.), pomiędzy Prudnikiem a Biskupią Kopą. Kamieniołom ten od 1976 r. należy do Kopalni Odkrywkowych Surowców Drogowych S.A. w Niemodlinie.
Kopalnia Dębowiec to - obok kopalni łupka Dewon w Jarnołtówku - jeden z dwu działających zakładów górniczych na terenie polskiej części Gór Opawskich. W dawnych czasach wydobywano w tym rejonie złoto, a w nieco bliższej przeszłości funkcjonowało więcej kamieniołomów łupka, m.in. w dolinie Bystrego Potoku przy obecnej Gwarkowej Perci. Utwardzona szarogłazowym kruszywem droga na Biskupią Kopę posiada znaczenie zarówno dla leśników, prowadzących tam nowe uprawy leśne po wycince zamierających świerczyn, jak i dla turystów, odwiedzających Plac Konrada Habla czy wieżę widokową na Biskupiej Kopie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.