Zamiar utworzenia do końca 2020 r. kilku megakompanii węglowych ogłosiły w piątek, 5 stycznia, władze chińskie. Konsolidacja sektora węglowego w Chinach ma ostatecznie rozwiązać problem nadprodukcji węgla i wzmocnić branżę, która zadniem zarządzających jest nadmiernie rozdrobniona.
Państwowa Komisja Reform i Rozwoju podała w komunikacie, że do końca 2020 r. w Chinach powstaną kompanie, z których każda zdolna będzie wydobyć rocznie ok. 100 mln t węgla. Tej wielkości potencjał produkcyjny ma zapewnić kopalniom chińskim konkurencyjność na rynku światowym oraz dopomóc w unowocześnieniu zakładów.
Według listopadowych danych Państwowego Zarządu Energii w Pekinie w Chinach działało w 2017 r. ponad 4 tys. kopalń węgla kamiennego, które wydobywały 3,41 mld t węgla. Tylko sześć największych chińskich przedsiębiorstw węglowych potrafi wyprodukować ponad 100 mln t surowca rocznie (wśród nich m.in. grupy Shenhua, Coal Energy i Datong Coal Mine).
Proces konsolidowania sektora został zapoczątkowany już w zeszłym roku przejęciem państwowej kompanii China Guodian Group przez grupę Shenhua. Dzięki tej fuzji powstało największe przedsiębiorstwo górnicze na świecie. Zaaranżowana przez rząd fuzja wpisywała się w program oddłużania sektora górniczego, zmniejszania liczby przedsiębiorstw i integrowania zakładów wydobywczych z energetyką oraz przemysłem metalowym.
Wysiłki rządowe wokół porządkowania branży węglowej przybrały ostatnio na sile w związku z wojną, jaką Pekin ostatecznie wypowiedział smogowi. Polityczne decyzje przesądziły m.in. o promowaniu czystej energii i ograniczeniu spalania węgla, z którego wciąż produkowana jest znakomita większość energii elektrycznej w Chinach.
- Oprócz zlikwidowania nadprodukcji węgla rząd ma na celu poprawę efektywności ekonomicznej kopalń. Służyć temu będzie łączenie przedsiębiorstw wydobywczych z innymi gałęziami przemysłu, jak energetyka czy transport - powiedział portalowi górniczemu mining.com Wu Qi, dyrektor ds. badań Hengfeng Bank Research Institute.
Władze chińskie przygotowują zachęty dla górnictwa węglowego do fuzji z firmami syntezy chemicznej, transportowymi i hutniczymi. Premiowane będzie też zamykanie małych, słabo wydajnych kopalń.
Pięcioletni plan restrukturyzacji górnictwa zakłada obcięcie niepożądanego wydobycia o 800 mln t i produkcję dodatkowych 500 mln t węgla w efektywnych ekonomicznie ramach. W 2020 roku wydobycie węgla kamiennego w Chinach ma wynosić ok. 3,9 mld t rocznie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Redakcjo, macie błąd ortograficzny w ostatnim akapicie. Niepożądanego, nie 'nieporządanego'.