Związkowcy z "Solidarności" Elektrowni Rybnik i z dwóch innych zakładowych organizacji związkowych rozpoczęli spór zbiorowy z pracodawcą. Dziś zakład został oflagowany – dowiedział się portal nettg.pl z komunikatu prasowego Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności”.
Związki zawodowe z Elektrowni Rybnik oraz z pozostałych sześciu polskich spółek energetycznych, należących do francuskiego koncernu EDF International, stanowczo sprzeciwiają się zaplanowanym przez właściciela zmianom organizacyjnym. Obawiają się, że zmiany doprowadzą do zwolnień pracowników.
EDF zamierza utworzyć w Krakowie Centrum Usług Wspólnych, w którym dla wszystkich spółek funkcjonowałyby wspólne działy: kadr, księgowości, administracji, informatyki, inżynierii remontowej oraz dział zakupów. Tym samym, należące do koncernu polskie zakłady energetyczne, zagrożone zostałyby ogromną redukcją zatrudnienia.
W 2008 r. strona związkowa rozpoczęła trudne negocjacje z zarządem EDF, których celem było wypracowanie wspólnej umowy społecznej dla wszystkich spółek koncernu w Polsce. Związkowcy dążyli do zamieszczenie w niej zapisu dotyczącego gwarancji zatrudnienia.
Po wielu miesiącach negocjacji, zarząd EDF zerwał dialog społeczny i zaproponował własną wersję umowy społecznej, w narzuconym 10-dniowym terminie. Umowa m.in. pozwalała pracodawcy na jej wypowiedzenie i swobodne kształtowanie stosunków pracy i płacy. Bez odpowiedzi pozostało pismo związkowców do zarządu EDF w Paryżu, w którym zwrócili się o spowodowanie powrotu do rozmów.
Teraz związkowcy czekają na rozpoczęcie rokowań z pracodawcą. W przyszłym tygodniu podejmą decyzję o dalszych działaniach. Śladem kolegów z Elektrowni Rybnik, spory zbiorowe z pracodawcą zamierzają rozpocząć związki z pozostałych spółek EDF w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.