Od poniedziałku - jak już informowaliśmy w portalu nettg.pl - uczniowie do 16. roku życia mogą darmo podróżować komunikacją miejską w całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, skupiającej 41 miast i gmin centralnej części Śląskiego. Ujednolicono też zasady podróżowania na obszarze obsługiwanym przez trzech organizatorów komunikacji.
Wchodzące w życie z początkiem roku zmiany to efekt powołania w ubiegłym roku metropolii - nowej struktury samorządowej, do której zadań należy m.in. organizacja transportu publicznego. Dzięki porozumieniu trzech organizatorów komunikacji, od 1 stycznia udało się wprowadzić wspólną taryfę, która objęła także Tychy i okolice, dotąd mające odrębny system komunikacji miejskiej.
Jedną z najistotniejszych zmian, obowiązujących od poniedziałku na zamieszkanym przez blisko 2,3 mln osób terenie całej metropolii, są bezpłatne przejazdy dla uczniów do 16. roku życia. Podstawą darmowych przejazdów jest ulga zakodowana w osobistej Śląskiej Karcie Usług Publicznych (ŚKUP) każdego ucznia - jednak do czasu uzyskania kart przez wszystkich uprawnionych, bezpłatne przejazdy mogą odbywać się na podstawie ważnej legitymacji szkolnej.
Na razie przy kontroli wystarczy ważna legitymacja
- Do czasu wyrobienia przez dzieci i młodzież kart ŚKUP, przy kontroli biletów honorowane będzie okazanie ważnej legitymacji szkolnej, potwierdzającej wiek pasażera - podał Miejski Zarząd Komunikacji (MZK) w Tychach.
Szczegóły składania wniosków o kartę ŚKUP dla dzieci znajdują się na stronie internetowej www.portal.kartaskup.pl. Karty można również uzyskać w Punktach Obsługi Klienta.
Jak podaje Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP), docelowo uprawnienie ucznia do bezpłatnych przejazdów będzie musiało być zakodowane na karcie ŚKUP, a każda osoba korzystająca z tego prawa będzie miała obowiązek odbijania swojej karty w pojazdach. Podstawą do zakodowania ulgi na karcie będzie ważna legitymacja szkolna; karta będzie kodowana jednorazowo.
Bezpłatne przejazdy uczniów są możliwe na liniach organizowanych przez MZK Tychy, KZK GOP oraz Międzygminny Związek Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach. Zwolnienie z opłat dotyczy również dzieci i młodzieży z tych gmin należących do tyskiego porozumienia międzygminnego, które nie weszły w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Dzieci do 7 lat za darmo - o wieku oświadcza opiekun
Kart ŚKUP nie potrzebują natomiast dzieci do 7. roku życia - w ich przypadku do bezpłatnych przejazdów komunikacją wystarczy oświadczenie opiekuna, dotyczące wieku dziecka.
W ramach obowiązującej od poniedziałku nowej taryfy zakres obowiązywania biletów jednorazowych (krótkookresowych) został rozszerzony na teren MZK Tychy, wydłużono także czas obowiązywania biletów - zamiast dotychczasowych 15, 30 i 60 minut, bilety będą ważne odpowiednio przez 20, 40 lub 90 minut.
Pasażerowie posiadający stare wzory biletów mogą korzystać z nich na nowych zasadach - nie trzeba ich wymieniać ani oddawać; od poniedziałku są one ważne na terenie całej metropolii, czyli bilet KZK GOP także na terenie Tychów, a bilet MZK Tychy - na liniach KZK GOP. Czas obowiązywania biletów jest zgodny z nowym cennikiem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.