Przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju Program dla Śląska, w którym proponuje się modyfikację profilu gospodarczego regionu, jest już gotowy.
Jak zapowiada wiceminister Jerzy Kwieciński, jego oficjalną wersję mamy poznać lada dzień. Ma wzmocnić konkurencyjność województwa. Jest to pierwszy program w polityce regionalnej rządu, koordynujący krajowe i europejskie źródła finansowania, rozproszone w wielu programach i instytucjach.
Program obejmuje ponad 70 różnego rodzaju przedsięwzięć (m.in. z zakresu infrastruktury transportowej i energetyki), które wspierane będą przez rząd kwotą ok. 35 mld zł. Część z nich jest już realizowana.
- To największy program wsparcia, jaki do tej pory został przygotowany przez administrację rządową i który w najbliższych latach będzie realizowany przy wsparciu różnych instytucji - mówi Jerzy Kwieciński.
Dokument ten został opracowany we współpracy m.in. z resortami energii, nauki i szkolnictwa wyższego, infrastruktury i budownictwa, Państwowym Funduszem Rozwoju, NFOŚiGW, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Projekt ewoluował. W porównaniu do wersji sprzed kilku miesięcy większy nacisk został położony na energetykę i sektor zdrowia. Jest w nim mowa o wsparciu technologii ograniczających smog, instalacji zgazowania węgla, czy projektu inteligentnej kopalni. Na liście zadań znajdują się inwestycje w infrastrukturę techniczną. Program zakłada też wsparcie przedsięwzięć biznesowych. Są w nim wymienione konkretne propozycje i źródła ich finansowania.
Projekt w obecnej formie został już poddany konsultacjom podczas Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, po zakończeniu jej obrad podkreślił, że dzięki Programowi za 5-6 lat będziemy mogli powiedzieć, że województwo śląskie nie jest pod progiem rozwojowym, jeśli idzie o produkt PKB. W Programie zwraca uwagę na zapisy o innowacji i modernizacji w energetyce, dotyczące m.in. tworzenia systemów kogeneracyjnych, dających oszczędności i bardziej przyjaznych dla środowiska.
Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślił, że Śląsk to jeden z kluczowych obszarów wymagających wsparcia z poziomu krajowego. Kiedyś najlepiej rozwinięty gospodarczo region, spada na coraz niższe miejsca w rankingach.
- Zgodnie ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, niezbędne jest uzupełnienie tradycyjnych branż gospodarki przedsięwzięciami w sektorach wysoko produktywnych, innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie – mówił Kwieciński.
Główne założenia Programu dla Śląska to inwestycje w nowoczesny przemysł i innowacje, przedsięwzięcia ułatwiające dostosowanie się do potrzeb zmieniającego się rynku pracy, projekty poprawiające jakość życia oraz wpływające na rozwój kapitału społecznego. Ich uzupełnieniem będą inwestycje w nowoczesną infrastrukturę transportową i energetyczną.
Taki rozwój wymaga skierowania dodatkowych środków na zwiększenie aktywności zawodowej i podniesienie kwalifikacji mieszkańców regionu. Planowane działania zakładają m.in. zwiększenie kompetencji cyfrowych i umiejętności pracowników w regionie, promowanie śląskich uczelni oraz studentów w zakresie mobilności i wymiany międzynarodowej.
Działania będą również nakierowane na wsparcie miast śląskich, zwłaszcza średnich, z zakresu m.in.: rozwoju przedsiębiorczości, efektywności energetycznej budynków, aktywizacji zawodowej czy rewitalizacji w sferze społecznej oraz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.