Podczas oddania do użytku nowego bloku w Elektrowni Kozienice minister energii Krzysztof Tchórzewski potwierdził plan, wybudowania przy kopalni Bogdanka elektrowni na gaz z węgla. – To będzie pilotaż i pierwszy taki projekt na świecie – dodał.
Szef resortu energii potwierdził zapowiadany od dawna zamiar uruchomienia innowacyjnego zakładu przy okazji komentowania wyników obrad unijnych ministrów energii rozpatrujących tzw. pakiet zimowy. W zamian za objęcie już istniejących elektrowni węglowych systemem wsparcia w ramach rynku mocy do 2031 r., Polska zobowiązała się, że po 2025 r. nie będzie już podejmowała „nowych inicjatyw węglowych”.
Jak wyjaśnił Tchórzewski, z tego względu naszemu krajowi potrzeba obecnie regulacyjnych źródeł zasilania i dlatego zamierzamy zbudować elektrownię w której paliwem będzie „gaz pozyskany ze zgazowania węgla”. Pilotażowy zakład o mocy 500 MW ma uruchomić Grupa Enea przy lubelskiej kopalni Bogdanka.
- Idziemy w kierunku nowatorskich rozwiązań i mam nadzieję, że temu podołamy – powiedział minister Krzysztof Tchórzewski.
Według prezesa zarządu Enei Mirosława Kowalika, za ulokowaniem inwestycji przy Bogdance przemawia otrzymanie niedawno przez kopalnię koncesji na nowe złoże Ostrów, które wydłużyło jej żywotność o 20-30 lat. Nowy blok ma wykorzystywać technologię czystego węgla (IGCC) w ramach której pozyskiwany jest syngaz ze zgazowania węgla.
- Można w niej osiągać sprawność na poziomie 50, a nawet 50 +, bo są już takie wyniki. Instalacja jest interesująca także ze względu na naszą specjalizację. Jako Polska „siedzimy na węglu”, mamy fachowców od węgla i powinniśmy go zagospodarować właściwie – stwierdził prezes Mirosław Kowalik.
Aktualnie w Enei trwają nadal prace nad studium wykonalności. Decyzja w sprawie inwestycji ma zostać ogłoszona w przyszłym roku. Jeśli analizy potwierdzą przydatność innowacyjnej technologii budowa elektrowni mogłaby rozpocząć się przed 2020 rokiem i potrwać 3-4 lata.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Polska się zobowiązała, a Niemcy budują elektrociepłownie na potęgę. Ciekawe skąd wezmą węgiel?