Spółka PGNiG Upstream Norway wraz z norweskimi partnerami złożyła w tamtejszym Ministerstwie Ropy i Energii wniosek o przyjęcie planów zagospodarowania złóż Ærfugl i Skogul. Zakładają one rozpoczęcie w 2020 roku wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej.
Jak poinformował Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNIG S.A., na decyzję norweskich władz spółka musi poczekać 3-4 miesiące, ale po zatwierdzeniu wniosku, rozpocznie się realizacja procesu zagospodarowania złóż. Obejmie ona wybór podwykonawców i dostawców urządzeń, a także wiercenia.
– Z obiema inwestycjami wiążemy duże nadzieje. Zwłaszcza zagospodarowanie złoża Ærfugl oznacza dla nas istotne zwiększenie produkcji gazu ziemnego, który chcemy od 2022 roku przesyłać z Norwegii do Polski planowanym połączeniem gazociągowym przez Danię. Harmonogram zagospodarowania norweskich złóż precyzyjnie wpisuje się w harmonogram projektu Baltic Pipe – dodał Woźniak
Ærfugl (poprzednio Snadd) to złoże gazowo-kondensatowe zlokalizowane na Morzu Norweskim w sąsiedztwie złoża Skarv, gdzie PGNiG wydobywa węglowodory już od 2012 roku. Z kolei Skogul to złoże ropy naftowej na Morzu Północnym zlokalizowane w pobliżu złoża Vilje, gdzie PGNiG rozpoczęło wydobycie dwa lata później. Zasoby pierwszego wynoszą 31,3 mld m sześc. gazu ziemnego i 6 mln m³ kondensatu oraz 3,5 mln ton NGL (m.in. LPG, nafta, etan). Możliwości złoża Skogul oszacowano odpowiednio na 8,93 mln baryłek ropy naftowej i 170 mln m sześc. gazu ziemnego towarzyszącego ropie.
Wchodzącą w skład Grupy Kapitałowej PGNIG spółkę PGNiG Upstream Norway utworzono w 2007 roku (początkowo pod nazwą PGNIG Norway AS) do poszukiwań oraz eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Firma posiada obecnie udziały w 19 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych. Należy do niej 11,92 proc. udziałów w złożu Ærfugl, 15 proc. w złożu Snadd Outer i 35 proc. udziałów w projekcie Skogul. Operatorem na obu złożach jest firma Aker BP. Pozostali partnerzy w projektach to Statoil i DEA Norge AS.
Zgodnie z założeniami złoże Ærfugl pozwoli PGNiG pozyskać około 0,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie w szczytowym okresie produkcji. Z kolei produkcja ropy na rzecz PGNiG ze złoża Skogul w szczytowym okresie ma osiągnąć poziom 1,4 mln baryłek rocznie. Wiercenie odwiertów eksploatacyjnych i instalację urządzeń wydobywczych na obu złożach zaplanowano na lata 2019/2020. Natomiast produkcja ma ruszyć w 2020 roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.