- Chcę w imieniu całej Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oddać hołd bohaterskiej załodze kopalni Wujek, która 16 grudnia 1981 r. z gołymi rękami stanęła naprzeciw czołgów i karabinów. Nie w obronie własnej, ale w obronie wolności - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak, w czasie uroczystości, które odbyły się w środę, 13 grudnia, pod Krzyżem-Pomnikiem. Dzięki wsparciu gazowej spółki symbol tamtych wydarzeń został podświetlony na biało-czerwono. Spółka zaangażowała się także w odnowienie dziewięciu zniczy, które symbolizują poległych 36 lat temu.
W uroczystościach pod kopalnią wzięli udział m.in. górnicy strajkujący w grudniu 1981 r., biskup pomocniczy katowicki Adam Wodarczyk, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa, dyrekcja kopalni na czele z dyrektorem Michałem Paprotnym, pracownicy PGNiG, uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. „Dziewięciu z Wujka” oraz mieszkańcy Katowic. Uroczystość prowadził aktor Jerzy Zelnik.
- Spotykamy się w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W dniu kiedy władza postanowiła rozwiązać problemy nie dialogiem, ale czołgami. W dniu kiedy, tak naprawdę już wtedy postanowiono, ze może polać się krew. Ta krew kilka dni później się polała – mówił dyrektor Ciupa, który podziękował PGNiG w zaangażowanie.
- Dziś ten pięknie podświetlony krzyż - także dzięki wsparciu PGNiG - może świadczyć i przypominać o tym co się wydarzyło 36 lat temu. Dziekuję także za remont naszych zniczy. Tak naprawdę one dzisiaj, w tym symbolicznym dniu zapłonęły na nowo po raz kolejny – stwierdził szef ŚCWiS.
Potem głos zabrał prezes PGNiG Piotr Woźniak, który podziękował wszystkim za przybycie.
- To dzięki ofierze górników z Wujka możemy dzisiaj żyć i pracować jak wolni ludzie. Możemy urządzać świat według wartości, które wyznajemy i w które wierzymy, bez strachu przed brutalną siłą, która ich pokonała – powiedział prezes i przypomniał, że fundacja działająca przy spółce prowadzi program pn. „Rozgrzewamy polskie serca”. To w jego ramach na biało-czerwono został oświetlony Krzyż-Pomnik przy Wujku.
Spółka postanowiła także docenić postawę górników z Wujka uczestniczących w wydarzeniach sprzed 36 lat. Prezes Woźniak zapowiedział, że podobnie jak powstańcy warszawscy będą mogli oni przystąpić do programu w ramach, którego będą otrzymywać gaz za darmo.
Uroczystość zakończyła się złożenie wieńców oraz zapalenie zniczy pod Krzyżem-Pomnikiem.
W galerii: Uroczystości pod Krzyżem-Pomnikiem przy kopalni Wujek. Katowice, 13 grudnia 2017 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal góniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.